WordPress posiada przejrzysty i stosunkowo łatwy w obsłudze panel administracyjny – dzięki temu sprawdza się zarówno jako system blogowy, jak i prosty CMS. Jednak osoby obsługujące duże serwisy mogą z czasem odczuć pewne braki. Z pomocą przychodzi darmowa wtyczka Admin Management Xtended, dzięki której zarządzanie wieloma wpisami i stronami stanie się szybsze i łatwiejsze.
Po zainstalowaniu wtyczki, na liście stron i wpisów znajdziemy dodatkowe ikonki, dzięki którym szybko możemy zmienić większość atrybutów naszych treści. Jeśli nie podobają się nam niebieskie ikony, możemy skorzystać z alternatywnych, bardziej kolorowych – wystarczy kliknąć na ikonkę z dwoma strzałkami, znajdującą się obok tytułu kolumny Czynności. Nowe kontrolki pozwalają na zmianę tytułu i autora wpisu, kategorii, tagów i własnych taksonomii, do których wpis jest przypisany, jego adresu URL (slug), a także na zmodyfikowanie daty publikacji (z pomocą przychodzi tu estetyczny kalendarz). Dodatkowo możemy zmienić widoczność wpisu (opublikowany / nie opublikowany), przykleić go do strony głównej, a także włączyć lub wyłączyć komentarze. Wszystkie te zmiany wykonywane są jednym kliknięciem, bez przeładowywania strony. Szybciej już się chyba nie da.
Dodatkową funkcją jest możliwość szybkiego podglądu wszystkich wersji (rewizji) wpisu – wystarczy kliknąć link Post Revisions (dla wpisów) lub Page Revisions (dla stron). Jeśli korzystamy z wersjonowania (domyślnie jest ono włączone), to taki podgląd może się okazać naprawdę wygodny. Lista wersji wraz datami ich utworzenia pokazywana jest w małym okienku, z poziomu którego możemy przejść do wybranej rewizji wpisu.
W przypadku stron możliwa jest również zmiana kolejności poprzez przeciąganie ich myszką na liście. Działa to jednak tylko w przypadku stron pierwszego poziomu – czyli takich, które nie posiadają stron nadrzędnych (rodziców). Alternatywnie możemy również skorzystać z kolumny Post Order, za pomocą której możemy ustalić kolejność wyświetlania stron czy wpisów (im mniejsza liczba, tym „wyżej” wpis zostanie wyświetlony). Trzeba jednak pamiętać, że domyślnie WordPress nie bierze kolejności wpisów pod uwagę – zobacz jak zmienić kolejność wyświetlania wpisów i stron.
Oczywiście, większość tych czynności możemy wykonać korzystając z Szybkiej edycji, jednak wymaga to „aż” trzech kliknięć – otwarcie trybu szybkiej edycji, zmiana wybranego atrybutu i zapisanie zmian. W przypadku małych, prostych stron nie ma to większego znaczenia, ale przy bardziej rozbudowanych witrynach może znacznie ułatwić życie.
Comentarios