W ostatnim czasie coraz większą popularność zdobywają bloki reklamowe – są to kwadraty o boku 125 pikseli, zazwyczaj umieszczane na panelu bocznym. Spopularyzowane zostały przez Johna Chow – a właściwie spopularyzowały się same, gdy blog Chowa zaczął zwiększać popularność.
Bloki reklamowe są wyjątkową metodą reklamy na blogu – bannery graficzne o małych wymiarach, a jednocześnie na tyle wielkich, aby zmieścić odpowiednią dawkę informacji – nie są inwazyjne, a przykuwają wzrok odwiedzającego – i co znam z własnego doświadczenia, zachęcają do klikania tak długo, jak reklamowana treść jest relatywna do tematyki bloga ;). Ale ja nie o tym – bloki popularne są – więc jak je wyświetlić na własnym serwisie?
Można je wkleić ręcznie, ale to się mija trochę z celem – mamy więc do wyboru dwa pluginy – jeden dla wyświetlania, drugi dla wymagających ;).
UBD Block Ad
UBD Block Ad został stworzony przez zespół Unique Blog Designs – wtyczka umożliwi nam wyświetlenie bloków w jednej bądź dwóch kolumnach – w kodzie strony musimy zaledwie dodać jedną funcję, bądź – jeśli nasz sidebar jest zwidgetyzowany – umieścić kilkoma kliknięciami widget na sidebarze. Plugin dodatkowo posiada wbudowaną rotację bannerów.
Umożliwi nam wstawienie zwykłych bannerów, jak i kodów referujących (np. z Text Link Ads). Niestety, nie posiada systemu statystyk, czy też ustawiania czasu bądź liczby wyświetleń pojedynczego bannera.
WP125 – dla wymagających
Wtyczka WP125 umożliwia wyświetlanie bloków zarówno w jednej, jak i w dwóch kolumnach. Z listy rozwijanej możemy wybrać ilość dni, jaką banner będzie wyświetlany – jeśli jednak chcemy, możemy wpisać datę wygaśnięcia reklamy ręcznie.
Wtyczka umożliwia również śledzenie ilości kliknięć – dzięki czemu będziemy wiedzieć, czy reklama jest skuteczna, czy też nie. W końcu możemy wybrać czy każdy ze slotów będzie cały czas w tym samym miejscu, czy też pozycja bannerów będzie dobierana losowo.
Do bloków – marsz
Przedstawione wtyczki z pewnością zaspokoją potrzeby zwykłych użytkowników – zaś osoby chcące jeszcze więcej będą niestety zmuszone do implementacji bannerów poprzez poważne systemy reklamy – tych w Polsce jednak jak na lekarstwo…
Comments