Serwis HackerTarget wyciągnął z 500 tysięcy najpopularniejszych według serwisu Alexa stron te, które korzystają z WordPressa, a następnie przeanalizował je pod kątem używanych wtyczek i motywów, a także zainstalowanej wersji CMSa. Wyniki tej analizy nie są szczególnie zaskakujące, ale przyznam, że kilka pozycji mnie zaintrygowało.
Na 500 tysięcy najpopularniejszych w Internecie stron z WordPressa korzysta ponad 104 tysiące, czyli 20,9%. Trzeba przyznać, że to imponujący wynik.
Wersje WordPressa
Najbardziej przerażającymi danymi są statystyki wersji WordPressa, z jakich korzystają czołowe serwisy. Informację o wersji ujawnia za pomocą specjalnego znacznika 69376 serwisów (69% analizowanej grupy). Najwięcej z nich, bo aż 25658, używa WordPressa w wersji 3.8. Aktualną wersję zainstalowano na 19951 stronach. Poraża natomiast fakt, że aż 6068 serwisów używa wydanej w grudniu 2012 roku wersji 3.5. Mogę zrozumieć opóźnienia w aktualizacjach wynikające ze złożoności niektórych witryn, ale wersja 3.6 została wydana w sierpniu 2013 roku – nie wierzę, że przez 8 miesięcy nie dało się rozwiązać ewentualnych problemów z kompatybilnością. To jednak i tak nic w porównaniu z 2664 stronami korzystającymi z archaicznej wersji 2.5…
Wtyczki
Zestawienie wtyczek używanych przez najpopularniejsze serwisy nie jest do końca miarodajne. Jedynym sposobem na wyciągnięcie informacji o rozszerzeniu jest przeszukanie kodu źródłowego strony. Metoda ta sprawdza się jednak tylko wtedy, gdy wtyczka dodaje własne skrypty JavaScript, arkusze stylów CSS lub obrazki. To oczywiście uniemożliwia na przykład identyfikację rozszerzeń, które działają tylko po stronie panelu administracyjnego lub takich, które w ogóle nie potrzebują dodatkowych plików.
Najpopularniejszą wtyczką jest Contact Form 7, z której korzysta ponad 24 tysiące analizowanych serwisów. Drugie miejsce zajmuje rozszerzenie WordPress SEO by Yoast, które zainstalowano na ponad 15 tysiącach witryn, a któremu popularnością dorównuje wtyczka Jetpack. Na dwóch kolejnych miejscach uplasowały się dwie wtyczki cache – WP SuperCache i W3 Total Cache.
Z kompletnym zestawieniem najpopularniejszych wtyczek można zapoznać się na stronie raportu. Mnie osobiście dziwi wysoka pozycja wtyczki CommentLuv, bo zawsze uważałem ją za niszową i mało użyteczną.
Motywy
Lista najpopularniejszych motywów, z jakich korzystają analizowane strony, również jest obarczona sporym marginesem błędu. Przede wszystkim nie da się poprawnie zidentyfikować szablonu jeśli administrator usunął informację o nim z nagłówka arkusza stylów i zmienił nazwę katalogu. Drugim problemem są frameworki. Strony zbudowane w oparciu o Genesis czy Thesis są pokazane jako jeden motyw (w Thesis dodatkowo rozróżniane są wersje frameworka).
Wśród najpopularniejszych stron opartych na WordPressie zdecydowanie króluje framework Genesis – działa na nim aż 2747 stron. Co ciekawe, popularne są również domyślne motywy Twenty Twelve (1159 stron), Twenty Eleven (858 stron) i najnowszy Twenty Fourteen (573 strony). Nie dziwi wysoka pozycja komercyjnego szablonu Avada – korzysta z niego 453 z analizowanych stron.
Serwery HTTP
Na koniec krótko na temat używanych serwerów. Liderem jest oczywiście Apache, z którego korzystają 62532 strony. Za nim uplasował się nginx, którego używa o połowę mniej serwisów (31443). Zaskakująco dużo, bo aż 2563 stron korzysta z Microsoft IIS.
Pełna wersja raportu dostępna jest na stronie HackerTarget.
Comments