Ostatnio w ekosystemie WordPressa zawrzało. Entuzjaści page builderów, a głównie Elementora, wpadli wręcz w rodzaj paniki i rozpaczliwie szukają odpowiedzi na jedno pytanie. A mianowicie czy już teraz powinni przerabiać strony zrobione w Elementorze na strony w edytorze blokowym WordPressa, czyli Gutenbergu.
Jak to się stało, że niecieszący się dotąd najlepszą sławą Gutenberg nagle stał się tematem przewodnim forów i rzekomo jedynym słusznym rozwiązaniem do stawiania stron na WordPressie?
No i czy faktycznie już teraz trzeba rzucać Elementora i przesiadać się na edytor blokowy?
Inicjatorzy burzy
No więc w WordPressie wrze.
(Nie)świadomym prowokatorem całego zamieszania jest nikt inny jak król Google, a raczej zapowiedź jego nowego algorytmu, który ma wejść w życie w maju 2021.
W telegraficznym skrócie, to jaką pozycję osiągnie dana strona w wyszukiwarce Google’a będzie teraz zależało również (ale nie tylko!) od szybkości ładowania się strony.
A jak wiemy, page buildery słyną z tego, że pozwalają szybko robić strony, które szybkie nie są.
O tym, że edytor blokowy WordPressa jest o wiele szybszy niż każdy inny page builder (Elementor, Divi, Beaver Builder, WPBakery, Oxygen, …) mówiono już od dawna, co najmniej od roku. Tu i ówdzie pojawiały się wyniki testów wydajnościowych przytwierdzające słuszność tej tezy.
Ale na takich wzmiankach się kończyło.
Wielcy WP świata przechodzą na Gutenberga
Temat nabrał rozpędu, kiedy to jeden z zagorzałych fanów Elementora takie testy porównawcze zrobił sam i swoje wrażenia opublikował we wpisie o ciekawym tytule Damn. Gutenberg Smokes Elementor (O cholera, Gutenberg wymiata Elementora).
Wpis szybko rozprzestrzenił po sieci wśród fanów WordPressa.
Później jak grzyby po deszczu zaczęły pojawiać się publikacje od „wielkich WordPressowego świata” objaśniające dlaczego przenoszą strony na Gutenberga.
Dla przykładu, twórcy najlepszej wtyczki cache’ującej do WordPressa, czyli ekipa WP Rocket, opublikowali wpis pt. Why WP Rocket Chose Gutenberg and How Performance Improved (Dlaczego WP Rocket postawiło na Gutenberga i jak wpłynęło to na poprawę wydajności).
Ale atmosferę do czerwoności podgrzał Adam WPCrafter, słynny WordPressowy YouTuber, w swoim najnowszym filmiku.
Powiedział, że on swoje strony przenosi z Elementora na Gutenberga.
Jego fani wpadli w popłoch, bo to właśnie Adam był do niedawna zagorzałym fanem page builderów i na tej właśnie niszy zbudował swój słynny kanał „WordPress for Non-Techies”.
Teraz fani i Adama, i Elementora są skonsternowani i panikują:
Holy cow! I followed you when I updated my site to using astra and elementor and now it seems I should use kadence and no more elementor!! I’m not even sure I could keep my site the same in appearance if I were to dump elementor. Jasna cholera. Posłuchałem się Ciebie, żeby przejść na Astrę i Elementora a teraz wychodzi na to, że powinienem używać Kadence i nigdy więcej Elementora! Nawet nie wiem, czy w ogóle się da zachować ten sam wygląd, jeśli zdecyduję się rzucić Elementora. Komentarz dodany przez Pig E pod filmem https://www.youtube.com/watch?v=fk2bHvz-oVU
Kolejny fan Adama, a raczej fanka pisze:
Ive built my whole site with elementor pro, im so not techy (why im here 😅) this is such a scare i cant imagine doing anything without elementor, kind of a panic 😬 Zbudowałam całą moją stronę na Elementorze Pro, jestem bardzo nietechniczna (dlatego tu jestem) jestem przerażona i nawet nie potrafię sobie wyobrazić robienia czegokolwiek bez Elementora, panikuję Komentarz od Tec MacKay pod tym samym filmem
Pod filmem znajdziemy też komentarze od osób, które zgadzają się, że przejście na Gutenberga znacząco pomoże w zwiększeniu szybkości strony:
Na tym samym kanale użytkownik Stephen Moss pisze:
I’m with you on leaving the page builders behind as well. First site I redesigned from Elementor to Gutenberg had a monster increase in page load factors right out of the box Podobnie jak ty odchodzę od page builderów. Pierwsza strona, którą przeprojektowałem z Elementora na Gutenberga osiągnęła drakoński wzrost w metrykach szybkości ładowania praktycznie z miejsca.
Potem pojawiają się pytania:
jak przenieść strony zrobione na Elementorze na Gutenberga
czy są jakieś sposoby, żeby nie przepisywać całości od zera
czy da się jakoś przekonwertować templatki Elementora na edytor blokowy
Ludzie pytają też, czy korzystanie z wtyczki Kadence blocks (którą rekomeduje Adam WPCrafter) jest jedynym sposobem projektowania ładnych stron na Gutenbergu.
Czy ten popłoch jest uzasadniony?
Nawet jeśli przejście z Elementora na Gutenberga długofalowo jest ruchem słusznym, nie ma co ulegać pośpiechowi i panice.
Po pierwsze, wszyscy trąbią na lewo i prawo, że od maja 2021 Google będzie faworyzował strony szybkie i te powolne zostaną w tyle.
Jest to nieprawda, albo może nie do końca prawda.
Szybkość ładowania się strony jest tylko jednym z czynników, które Google weźmie na poważnie pod lupę w ocenie, czy strona jest dobrze zoptymalizowana pod wyszukiwarki.
Co jest ważne dla Google’a?
Jeśli zgłębimy się w szczegóły, o co tak naprawdę Googlowi chodzi, to szybko okaże się, że nie tyle o samą szybkość ładowania, ale o całokształt tzw. page experience.
Po polsku chyba nie ma na to dobrego odpowiednika, podobnie jak z UX (User Experience), ale pod hasłem „page experience” najprościej mówiąc, kryje się to, czy strona czymś cię frustruje czy wręcz przeciwnie, pozostawia miłe wrażenia.
A irytować może nie tylko długi czas oczekiwania na zobaczenie pierwszego znaczącego fragmentu strony.
Jako przykład frustracji użytkownika Google podaje ten moment, kiedy na stronie chcesz kliknąć w przycisk, coś się nagle przesuwa i trafiasz w coś innego, dajmy na to w reklamę.
Tak więc strona, żeby pozostawiła dobre wrażenie, nie tylko powinna się sprawnie załadować, ale być stabilna i szybko gotowa do pierwszych interakcji z użytkownikiem, bez niespodzianek typu przypadkowo wykonałem akcję, której nie zamierzałem.
Więcej na ten temat przeczytamy w artykule Google pt. „Evaluating page experience for a better web”, a narzędzie Google’a PageSpeed Insides pozwoli ci sprawdzić każdą stronę pod kątem tych trzech najważniejszych czynników, nazwanych przez Google’a Web Vitals.
Poza tym Googlowi, jak dotychczas, nadal zależy na promocji stron bezpiecznych, dobrze przygotowanych pod urządzenia mobilne i generalnie takich, które szybko pomagają użytkownikom w znalezieniu na stronie tego, czego szukają.
Tak, Elementor i page buildery spowalniają strony.
Ale wiedząc, że nowym algorytmom Google’a nie tylko o samą prędkość chodzi, decyzję na przesiadkę z Elementora na Gutenberga możemy podjąć na spokojnie, niekoniecznie już teraz, rozważając wszystkie plusy i minusy.
Bo edytor blokowy, mimo że bardzo dojrzał przez ostatnie miesiące (i ciągle jest udoskonalany!) ma jeszcze wciąż sporo ograniczeń.
Elementor czy Gutenberg? Co wziąć pod uwagę zanim zdecydujemy się na przesiadkę
Decyzja czy przesiadać się z Elementora na Gutenberga wcale nie jest łatwa, bo to decyzja wielowymiarowa.
Poniższe pytania pomogą Ci podjąć decyzję, czy już teraz powinieneś myśleć o przesiadce z Elementora na Gutenberga:
Czy na tyle dobrze znam nowy edytor WordPressa, że potrafię zbudować stronę niemal identyczną lub przypominającą tą na Elementorze? Również dla urządzeń mobilnych.
Gdy odpowiedź brzmi „nie”, to z Gutenbergiem lepiej spróbować na mniejszym projekcie, albo takim, który ma elastyczne deadline’y. I na bieżąco się doszkalać.
Czy jestem gotowy na przestawienie się na zupełnie inne doświadczenia podczas tworzenia stron w edytorze?.
Innymi słowy, jeśli ogólnie ciężko Ci zmieniać nawyki (niekoniecznie związane z tworzeniem stron), to możesz mieć problem.
Jak się okazuje, najbardziej na Gutenberga narzekają użytkownicy, którzy przywykli do używania page builderów takich jak Elementor czy Divi. Wiem to, bo śledzę komentarze fanów i antyfanów edytora blokowego, rozmawiam z ludźmi z brażny i okazuje się, że Gutenberg najwięcej wrogów ma wśród fanów Elementora i Divi.
Czy wiem, czy mój motyw posiada dobre wsparcie pod Gutenberga i co to w ogóle znaczy?
Edytor blokowy działa w każdym motywie, ale nie każdy motyw jest dobrze przystosowany, żeby praca z Gutenbergiem była przyjemniejsza. Przykładem będzie pełna zgodność frontend – backend (podczas edycji wpisu widzisz te same kolory, kroje fontów itd., jakie zobaczysz potem na frontendzie). Darmowe motywy takie jak Astra, GeneratePress, Kadence, Blocksy, Neve robią to dobrze.
Czy wiem, które rzeczy w edytorze blokowym zależą od motywu, a które nie?
Być może obejrzałeś ciekawy video-tutorial o tym, jak zrobić stronę w edytorze blokowym. A potem się okazuje, że uzyskanie danego efektu było możliwe, bo używany przez YouTubera motyw tę rzecz akurat wspierał. Dla przykładu, motyw TwentyTwenty One pozwala uzyskać efekt częściiowego nachodzenia tekstu na obrazki, ale motyw TwentyTwenty już nie.
Czy jestem w stanie odpuścić kilka fajerwerków na stronie na rzecz prostoty?
Page buildery pozwalają projektować przepiękne strony, z przeróżnymi „bajerami” – nachodzące na siebie elementy, efekty przenikania, animacje (patrz motion effects w Elementorze Pro). Takich rzeczy nie znajdziesz w edytorze blokowym, a przynajmniej nie w jego podstawowej wersji.
Obszar ciekawych efektów wizualnych w edytorze blokowym przejęły wtyczki. Przykładem może być kolekcja bloków z wtyczki Stackable. Ich strona domowa jest cała na blokach. Prawda, że ładnie to wygląda?
Czy potrafię przekonać mojego klienta, że rezygnacja z niektórych bajerów na rzecz poprawy prędkości wczytywania jest skórką wartą wyprawki?
Ten punkt wcale nie jest śmieszny.
Już od kilku osób usłyszałam coś w ten deseń: „Moich klientów nie interesuje jakiś tam ranking w metrykach, web vitalalisy i ich zielone czy pomarańczowe kolory. Ma być po prostu ładnie.”
Ostatnio nawet niemal się pokłóciłam z pewnym blogerem z Niemiec, który robi strony dla swoich klientów głównie na page builderach i też próbował mnie przekonać, że szybkość ładowania strony jest dla klientów bez znaczenia. Na koniec powiedziałam mu tylko, że „jeszcze nie”.
Bo co z tego, że strona jest przepiękna, jeśli nikt na nią nie trafi.
Ale fakt, są strony, które mają duży ruch nieorganiczny, bo pozyskują go z innych źródeł, niekoniecznie z wyszukiwarek. Pytanie tylko, czy strona Twojego klienta jest na tyle mocna, że stać ją na niewidoczność w Google’u.
Czy jestem otwarty na zainstalowanie wtyczki lub wtyczek, które wypełnią luki edytora blokowego w jego podstawowej wersji?
Na tzw. „gołym” Gutenbergu (czyli bez wspomagania się wtyczkami) można postawić całkiem przyzwoite i ciekawe strony. Przykładem może być choćby ta strona, postawiona na motywie TwentyTwety One albo całe stadko stronek demo na motywie Astra.
Jednak, żeby mieć większą kontrolę nad stroną, szczególnie nad jej wyglądem na tablety czy telefony, niejednokrotnie musimy się wspomagać się blokami z wtyczek.
Dla przykładu blok Kolumny powinien być lepiej dostosowany pod urządzenia mobilne. Na węższych urządzeniach powinniśmy mieć możliwość kontroli liczby kolumn, a póki co, tego na razie nie ma.
Odpowiedniki tego bloku z wtyczek typu Kadence blocks czy Qubely robią to znacznie lepiej.
Czy mam dużo trochę czasu, żeby wytłumaczyć moim klientom, jak edytować strony w edytorze blokowym?
Celowo przekreśliłam słowo „dużo”. W praktyce okazuje się, że użytkownicy, którym przyszło edytować treści w edytorze blokowym, bardzo szybko się do niego adoptują. O wiele szybciej niż do page builderów.
Miałam niedawno okazję porozmawiać z 15 osobami, które zaczęły robić bardziej zaawansowane strony na edytorze blokowym (przez zaawansowane mam na myśli takie, co używają custom post types, custom fields i innych dynamicznych danych). I wielu z moich rozmówców zapytanych, za co lubią Gutenberga, odpowiedziało, że za prostotę w obsłudze przez ich klientów.
Jeśli na większość z powyższych pytań odpowiedziałeś sobie „nie”, to z przesiadką z Elementora na Gutenberga nie ma się co spieszyć.
Spiesz się powoli
Lepiej na spokojnie zacząć uczyć się budować strony w edytorze blokowym w tak zwanym międzyczasie lub na mniej zobowiązujących projektach.
To nie jest tak, że po wejściu w życie nowego algorytmu Google’a, nagle wolniejsze strony znikną z wyszukiwarki.
Jeśli Google znajdzie dwie podobne strony, które dobrze odpowiadają na zapytanie i potrzeby użytkownika, obie w podobny sposób spełniają inne wymagania Google’a, są w jego oczach jakimś autorytetem w dziedzinie, przystosowane pod urządzenia mobilne, bezpieczne i ogólnie przyjazne, a jedna z nich jest szybsza, to być może szybkość będzie tym czynnikiem, który pomoże tej szybszej stronie uzyskać wyższą pozycję.
Być może ta szybsza strona dostanie nawet jakąś specjalną odznakę zucha od Google’a, co przyciągnie więcej użytkowników.
Ale z pewnością szaleństwo wokół nowych algorytmów Google’a nie powinno być jedynym powodem, żeby zrezygnować z narzędzi budowania stron, które do tej pory sprawdzały się dla Ciebie dobrze.
Jeśli jesteś świadomy korzyści, które czerpiesz dzięki page builderom, spiesz się powoli.
Wejście w obszar Gutenberga i tak ma sens, z wielu innych powodów:
Jest to natywny edytor WordPressa.
Jest to najlepszy edytor do pisania artykułów bogatych w różnorodne treści (newsy, wpisy na blog z obrazkami, tabelkami, przyciskami, cytatami itp.).
Edytor blokowy jest ciągle rozwijany (niedługo na blokach będzie można wykonać całą witrynę, łącznie z nagłówkiem, stopką itp. – patrz Full Site Editing)
Używanie Gutenberga uniezależnia Cię od opierania biznesu na jednej, dużej zewnętrznej wtyczce.
Dlatego warto próbować różnych podejść.
A Ty co sądzisz o przejściu na Gutenberga?
Jesteś fanem czy przeciwnikiem page builderów? Lubisz nowy edytor? A co Ci się w nim najbardziej (nie) podoba?
Uważasz, że szybkość ładowania strony jest na tyle ważna, żeby dla niej zrezygnować z Elementora na rzecz edytora blokowego?
Commentaires