top of page

Czy wtyczka Jetpack spowalnia stronę?

Zdjęcie autora: Piotr BartczakPiotr Bartczak
Jetpack

Jetpack to wtyczka, dzięki której możemy dodać do naszej strony funkcje dostępne w usłudze WordPress.com. Dość powszechną jest jednak opinia, że rozszerzenie to spowalnia stronę – na pewno wpływa na nią fakt, że posiada ona ponad 30 modułów.

Matt Medeiros postanowił zweryfikować tę opinię i przeprowadził testy mające na celu sprawdzenie, czy Jetpack naprawdę ma wpływ na szybkość działania strony.


Wyniki testu

Test został wykonany na WordPressie w wersji 4.6.2 z motywem Sanse (który – według Matta – jest bardzo szybki). Strona została umieszczona na serwerze dedykowanym firmy Siteground, a do mierzenia czasu ładowania strony wykorzystano narzędzie GTMetrix.

Test składał się z czterech pomiarów, których wyniki przedstawiają się następująco:

  1. Brak aktywnych wtyczek rozmiar strony: 74,6 KB czas ładowania: 0,5 s liczba żądań: 5 PageSpeed: 95% YSlow: 84%

  2. Jetpack włączony, wszystkie jego moduły wyłączone rozmiar strony: 137 KB czas ładowania: 0,6 s liczba żądań: 7 PageSpeed: 90% YSlow: 79%

  3. Jetpack włączony, wszystkie jego moduły włączone rozmiar strony: 263 KB czas ładowania: 0,8 s liczba żądań: 16 PageSpeed: 84% YSlow: 62%

  4. Jetpack wyłączony, włączone 3 popularne wtyczki do galerii, statystyk i przycisków udostępniania treści w serwisach społecznościowych rozmiar strony: 614 KB czas ładowania: 1,3 s liczba żądań: 30 PageSpeed: 77% YSlow: 57%

Jak widać już sama aktywacja Jetpacka, bez włączania jakichkolwiek jego modułów, powoduje zauważalny wzrost liczby pobieranych przez przeglądarkę danych, mimo że na czas ładowania strony nie ma to znaczącego wpływu. Źle zaczyna się robić gdy włączymy wszystkie moduły wtyczki – ale prawda jest taka, że w praktyce nikt tego nie robi.

Ciekawy jest natomiast wynik testu pokazującego efekt instalacji trzech popularnych wtyczek, które w założeniu mają zastąpić trzy popularne moduły Jetpacka. Te wtyczki to Gallery, AddThis i Google Analytics. Ilość pobieranych przez przeglądarkę danych wzrosła ponad dwukrotnie w stosunku do strony z aktywowanymi wszystkimi modułami Jetpacka, czas ładowania wydłużył się o połowę, a liczba żądań wysyłanych do serwera podwoiła się.

Wnioski

Z przeprowadzonego przez Matta testu wynika, że Jetpack nie jest jednak taki straszny, ale… wszystko zależy od konkretnego przypadku. Prawdopodobnie można znaleźć inne wtyczki realizujące podobne funkcje, które będą miały mniejszy wpływ na czas ładowania strony, ale może też się okazać, że wszystkie dostępne alternatywy są wolniejsze. Jeśli więc zależy nam na czasie ładowania naszej strony, to warto takie testy przeprowadzić samemu.

Powyższy test nie jest jednak pozbawiony wad. Przede wszystkim nie uwzględnia on obciążenia serwera, jakie generuje Jetpack i porównywane z nim wtyczki. Autor przeprowadził test na serwerze dedykowanym, podczas gdy znaczna większość użytkowników korzysta z tańszych serwerów współdzielonych. Ponadto test został przeprowadzony na stronie bez treści – w przypadku serwisów z dużą liczbą wpisów wyniki mogłyby być nieco inne.

Pełny raport z testu oraz szczegółowe wyniki pomiarów dostępne są na stronie Matta.

0 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page