Właśnie mija rok od chwili, w której na stronach internetowych zaczęły pojawiać się przyciski Facebook Connect. Ta technologia jest używana przede wszystkim przez serwisy internetowe, które chcą ułatwić swoim użytkownikom rejestrację lub dodawanie komentarzy.
Ponieważ każdy WordPress jest takim serwisem, warto zainteresować się wtyczkami, które pozwalają na wykorzystanie Facebook Connect.
WP-FacebookConnect
Takich wtyczek jest coraz więcej, ale mnie najbardziej przypadła do gustu ta o nazwie WP-FacebookConnect. Pokażę Wam, jak wykorzystać jego możliwości.
Instalacja i uruchomienie
Zaczynamy od standardowej procedury, jaką jest ściągnięcie wtyczki, zainstalowanie jej i uruchomienie. Po wszystkim przechodzimy na podstronę Ustawienia/Facebook Connect i zastajemy taki obraz.
Panel administracyjny wtyczki Facebook Connect
5-punktowa lista to krótka instrukcja zdobycia klucza API i „tajemnej” – dwóch linijek kodu, niezbędnych do uruchomienia wtyczki. Zaczynamy od przejścia na stronę Create Application; po wybraniu nazwy aplikacji zostajemy przerzuceni na jej stronę. Znajdują się tu oba kody, których potrzebujemy. Kopiujemy je do odpowiednich okienek w panelu wtyczki.
Strona aplikacji: klucz API i "tajemna"
Ważne okienka i adresy
Teraz pora na uzupełnienie kilku innych okienek. Wracamy do strony naszej aplikacji i uzupełniamy następujące pola:
w zakładce Podstawowe/Adresy URL, które widzi użytkownik./Adres URL zakładki wpisujemy coś w rodzaju http://apps.facebook.com/naszanazwa/ – naszanazwa zastępujemy unikalną nazwą naszej aplikacji.
w zakładce Strona ramowa/Required URLs/Adres URL strony ramowej podajemy tę samą unikalną nazwę naszej aplikacji, co w poprzednim punkcie.
w zakładce Strona ramowa/Required URLs/Canvas Callback URL podajemy adres, pod którym aplikacja będzie mogła znaleźć potrzebne jej pliki. Akurat w przypadku tej wtyczki żadne pliki nie są potrzebne, ale adres i tak trzeba podać sugeruję coś w rodzaju https://wpninja.pl/facebook/ (koniecznie ze slashem na końcu).
w zakładce Strona ramowa/Optional URLs/Post-Authorize Redirect URL podajemy ten sam adres, co w punkcie pierwszym (http://apps.facebook.com/naszanazwa/).
w zakładce Połącz/Facebook Connect Settings/Connect URL podajemy adres naszego bloga.
To były zabiegi obowiązkowe. Jeśli ktoś ma za dużo wolnego czasu, może jeszcze zadbać o ikonkę, logo i opis aplikacji :)
Jeszcze o wtyczce
Ponownie wracamy do panelu administracyjnego naszej wtyczki. Zostały do ustawienia dwie opcje:
Force Reload of Template Bundle from config.php (resets ID) – opisana poniżej
Strip nofollow from Facebook comment author links – dotyczy atrybutu nofollow w linkach komentatorów, którzy skorzystają z Facebook Connect. Pozostawiam to Waszemu uznaniu.
Template Bundle
Jeśli ktoś doda komentarz do wpisu, korzystając z opcji logowania się via Facebook, zostanie zapytany o to, czy zechce opublikować informację o tym na swojej tablicy.
Standardowa informacja o nowym komentarzu na blogu
Jeśli jednak zaznaczymy Force Reload of Template Bundle from config.php i dokonamy w pliku config.php odpowiednich zmian, to zmiany tego komunikatu ogranicza jedynie nasza wyobraźnia (i wymóg, by nazwa autora komentarza zawsze znajdowała się na początku informacji). Plik znajduje się w katalogu wtyczki.
<?php
/* Controls whether the absolutely positioned "Welcome, username"
window is displayed. If this is disabled you *must* place equivalent
information somewhere on your page. */
define('FBC_USER_PROFILE_WINDOW', true);
define('FBC_ANONYMOUS_DISPLAYNAME', 'użytkowniku Facebooka');
// enable to turn on login state headers (for debugging)
define('FBC_DEBUG_LOGIN_HEADER', false);
/*
In each of the templates below, the first template is for a single
story and the second template is for an aggregated story.
*/
$fbc_one_line_stories = array(
'{*actor*} dodał(a) komentarz do wpisu "<a href="{*post-url*}">{*post-title*}</a>" na <a href="{*blog-url*}">blogu WPNinja</a>.',
'{*actor*} dodał(a) komentarz do wpisu na <a href="{*blog-url*}">blogu WPNinja</a>.'
);
$fbc_short_story_templates = array(
array('template_title' =>
'{*actor*} dodał(a) komentarz do wpisu "<a href="{*post-url*}">{*post-title*}</a>" na <a href="{*blog-url*}">WPNinja</a>.',
'template_body' => ''),
array('template_title' =>
'{*actor*} dodał(a) komentarz na <a href="{*blog-url*}">blogu WPNinja</a>.',
'template_body' => '')
);
Podrasowany komunikat o nowym komentarzu na Facebooku
Plik po moich zmianach. Pamiętajcie, że na początku zawsze musi być {*actor*}.
Komentarze i awatary
Aby dodać przycisk, dzięki któremu czytelnicy bloga będą mogli skorzystać z Facebook Connect, należy wkleić kod do pliku comments.php. Polecam układ, jaki zastosowałem u siebie na blogu – dzięki temu nawet zalogowani na blogu użytkownicy będą mogli przetestować wtyczkę.
<p><input type="text" name="url" id="url" value="<?php echo $comment_author_url; ?>" size="22" tabindex="3" />
<label for="url"><small>URL</small></label></p>
<?php endif; ?>
<?php do_action('fbc_display_login_button') ?>
Można jeszcze zadbać o lanserskie awatary (z logo Facebooka w prawym dolnym rogu). Kod to <?php echo get_avatar( $comment, 32 ); ?> – także wklejany do pliku comments.php.
Przydatne linki:
Comments