top of page

Dziś robię to inaczej – 3 rzeczy które upraszczają pracę z WordPressem

Zdjęcie autora: Piotr BartczakPiotr Bartczak

„Ależ ja byłam durna!” tak właśnie mówię do siebie za każdym razem, gdy odkryję coś, co znacząco upraszcza mi pracę, wydawało się być na wyciągnięcie ręki od zawsze, a mimo wszystko po to nie sięgałam. Głównie z przyzwyczajenia. Bo to co znane i okiełzane zawsze jakieś takie przyjemniejsze. No więc po co poznawać nowe?

Czasami jednak warto zostawić swoją strefę komfortu i zrobić coś inaczej. Dzisiaj podsumowanie 3 rzeczy, które teraz robię w WordPressie inaczej niż kiedyś. I które dają mi więcej wolnego czasu na kawę.


Rzecz 1: ograniczenie używania ftp-a

Korzystanie z ftp-a pożera mnóstwo czasu. A zwłaszcza używanie ftp-a do czynności, które można zrobić dużo szybciej bez niego.

Wtyczki i motywy instaluj i uaktualniaj z panelu WordPressa

Czasy kiedy motywy i wtyczki do WordPressa instalowało się przez ftp to zamierzchła przeszłość. Nawet jeśli instalujesz motyw lub wtyczkę spoza repozytorium WordPressa (a więc nie pobierzesz jej bezpośrednio z panelu admina) to wysłanie jednego pliku zip do WordPress trwa o wiele szybciej niż całego katalogu z plikami przez ftp.

Zupełnie nie rozumiem, dlaczego większość wtyczek z repozytorium WordPressa w zakładce „Instalacja” zaleca instalację wtyczki poprzez wrzucenie jej na serwer! Nawet taki słynny Yoast SEO to robi:

Instalacja wtyczek przez ftp - dlaczego oni wciąż to polecają???

Instalacja wtyczek przez ftp – dlaczego oni wciąż to polecają???


Na szczęście niektórzy autorzy wtyczek są bardziej na bieżąco i wspierają promocję postępu w WordPressie:

Szybka instalacja wtyczki do WordPressa

Szybka instalacja wtyczki do WordPressa


O innych zaletach instalacji wtyczek przez panel WordPressa nieco dalej w tym wpisie.

Używaj ssh

Próbowałeś kiedyś usunąć wszystkie pliki WordPress przez ftpa? Ja nie tylko próbowałam, ale robiłam to, mając świadomość, że przez wykorzystanie ssh zrobię to 1000 razy szybciej. Wykonanie komendy rm -r dirname która to załatwi, naprawdę zajmuję tylko chwilkę.

Więc dlaczego używałam do tego ftpa? Bo nie chciało mi się zrobić kilku dodatkowych kroków, które są konieczne do zarządzania Twoim kontem na serwerze za pomocą shella:

  1. Upewnij się, że Twój hostingodawca umożliwia korzystanie z ssh. Niżej pokazuję jak to wygląda na hostingu z którego korzystam:

Dostęp do shella w koncie hostowanym na linuxpl.com

Dostęp do shella w koncie hostowanym na linuxpl.com


  1. Aktywuj korzystanie z ssh w panelu hostingowym. Zwykle jest domyślnie zablokowane.

Włączenie dostępu przez ssh na koncie hostingowym w linuxpl.com

Włączenie dostępu przez ssh na koncie hostingowym w linuxpl.com


  1. Odpal klienta ssh. Najprawdopodobniej będziesz potrzebować aplikację, którą pozwoli Ci się połączyć z serwerem za pomocą tego protokołu. Popularny jest bezpłatny program PuTTy. Na mac’u wystarczy odpalić terminal i użyć komendy ssh remote_username@remote_host -p

Dostęp do ssh na mac'u możliwy jest przez terminal

Dostęp do ssh na mac’u możliwy jest przez terminal


  1. Połącz się z serwerem przez ssh. Parametry potrzebne do połączenia znajdziesz w zarządzaniu swoim kontem hostingowym. Potrzebne będą nazwa hosta, użytkownika i numer portu.

  2. Naucz się podstawowych komend. Ja najczęściej korzystam z następujących:

  3. ls -l – wylistowanie plików i katalogów

  4. cd – do przemieszczania się po katalogach

  5. rm -r dirname – usunięcie drzewa podkatalogów

  6. unzip – gdy instaluję nowego WordPressa, wrzucam instalkę w zipie na serwer i ją tą komendą rozpakowuję. Chwila moment i gotowe.

  7. find – do wyszukiwania plików, np. find -name ‘*.css’ wyszuka wszystkie pliki z rozszerzeniem css w bieżącym katalogu i jego podkatalogach.

W internacie jest mnóstwo ściąg z podstawowych komend linuksowych przydatnych podczas korzystania z ssh, jak na przykład ta stronka.

Modyfikacje w CSS z poziomu panelu

CSS-a też wolę modyfikować z poziomu panelu admina niż poprzez pliki źródłowe. Ale to już sprawa indywidualna. Niedawno zmieniłam motyw tego bloga na Twenty Fifteen. Dodałam kilka linijek CSS-a, żeby choć trochę upodobnić ten motyw do poprzedniego.

Zmiana CSS’a z poziomu panelu admina będzie szybka i przyjemna, jeśli wykorzystamy do tego wtyczkę, np. Simple Custom CSS:

Wtyczka SImple Custom CSS pozwala modyfikować CSS bez dostępu przez ftp

Wtyczka SImple Custom CSS pozwala modyfikować CSS bez dostępu przez ftp


Rzecz 2: Custom Post Type przez wtyczkę zamiast przez kod PHP

Custom Post Types czyli własne typy postów lepiej dodać poprzez wtyczkę niż kod PHP dołączany bezpośrednio do motywu. Przekonałam się o tym na własnej skórze podczas zmiany motywu na tym blogu. W pierwszej chwili nie wiedziałam dlaczego część rzeczy przestała mi działać na stronie. Dopiero potem przypomniałam sobie, że definicję własnych typów postów miałam w starym motywie.

Istnieje kilka darmowych pluginów które pozwolą dodać Ci własne typy postów szybko i bezboleśnie, jak na przykład plugin Types:

Dodawanie typów postów przez wtyczkę Types

Dodawanie typów postów przez wtyczkę Types


Rzecz 3: Wyszukiwanie darmowych wtyczek przez panel admina zamiast Google’a

Jeśli szukasz darmowej wtyczki do WordPress zrób to z poziomu panelu admina: Wtyczki->Dodaj nową i okienko „Szukaj wtyczki”.

Mniej słów do wklepania niż w Google, bo wiadomo że to wtyczka, że to WordPress i że darmowa. 3 zaoszczędzone słowa klucze.

Największą zaletą tego podejścia jest po prostu duża oszczędność czasu. Na jedym ekranie znajdziesz wszystkie potrzebne infromacje:

Zalety szukania wtyczek przez panel WordPressa

Zalety szukania wtyczek przez panel WordPressa


Twoja porada

A co Ty robisz teraz w WordPressie inaczej niż robiłeś kiedyś? Nie chomikuj dobrych rad tylko dla siebie. Podziel się z innymi czytelnikami tym, co Tobie usprawniło pracę z WordPressem po pokonaniu starych nawyków.

0 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page