top of page

Ile zarabiają WP-developerzy – wyniki ankiety

Zdjęcie autora: Piotr BartczakPiotr Bartczak

Czy pamiętacie jak we wrześniu poprosiłem Was o wypełnienie anonimowej ankiety odnośnie zarobków? Obiecałem też wtedy, że wyniki z tej ankiety zostaną opublikowane także tutaj. Teraz właśnie to czynię.

Kto był na WordCampie w Gdańsku wyniki już zna, tam bowiem prezentowane były po raz pierwszy. Teraz dane te publikuje także tutaj, z małym bonusem za cierpliwość.

Na początek mała uwaga: ankieta cały czas trwa, nie będę jej zamykał. Jeśli ktoś chce ją jeszcze wypełnić, nadal może to zrobić. Musiałem jednak  wybrać jakiś moment, w którym wyniki te zebrałem, wyczesałem (z głupich odpowiedzi) i jakoś zestawiłem. Było to 19 września i wszelkie dane jakie podaję kończą się na tamtym dniu.

A więc do wtedy w ankiecie wzięły udział 82 osoby. Podobno to całkiem sporo, sam miałem nadzieję na większą próbę, ale zgadzam się, że jest to kworum całkiem reprezentatywne, a powtarzalność odpowiedzi świadczy o tym, że można to rzutować na większy obraz.

Jakie dane udało mi się wyciągnąć z tej próby? Oto podsumowanie:

  1. najczęstszą formą zatrudnienia jest freelancing – aż 64 odpowiedzi

  2. przeciętny ankietowany jako webdeveloper pracuje 4,75 lat, w tym z WordPressem 2,76 lata.

  3. przeciętny ankietowany w swoich zleceniach WordPressa wykorzystuje w 74% przypadków

  4. najczęściej zajmuje się (w kolejności od najczęstszych): kodowaniem front-endu, kodowaniem PHP, instalacją WordPressa, webdesignem, konsultingiem, sprzedaż wtyczek i skórek, szkoleniami. Zdecydowana większość ankietowanych wykonywała kilka z powyższych prac

  5. Jeśli ktoś ma wyznaczoną stawkę godzinową za swoje prace, wynosiła ona średnio 58 złotych brutto

  6. średnio w ciągu ostatnich trzech miesięcy wp-developer zarobił 3416 złotych brutto miesięcznie

  7. minimalny miesięczny zarobek, do jakiego się przyznaliście to 100 złotych

  8. rekordzista miesięcznie wyciąga 20 tysięcyzłotych. Trzy inne osoby także stwordziły, że zarabiają ponad 10 tysięcy złotych na miesiąc.

  9. Istnieje korelacja między stawką godzinową, a zarobkami. Ci którzy najbardziej się cenią, zarabiają najwięcej. Wygląda na to, e tania konkurencja nie jest dla nich zagrożeniem

To mniej więcej wszystko co chcę tutaj zaprezentować. Jeśli ktoś chce dowiedzieć się wiecej, tutaj jest moja prezentacja z WordCampu, a w niej nieco więcej danych i wykresów. Tutaj natomiast jest arkusz z na w pół obrobionymi danymi.

Bardzo ciekawi mnie jak odbieracie te wyniki. Spodziewaliście się wyższej, czy niższej średniej? Jak się lokujecie ze swoimi zarobkami na tle innych? Czy jeśli zarabiacie mniej niż ta średnia, macie zamiar to zmienić? Napiszcie w komentarzach!

0 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Commentaires


bottom of page