Jak zwiększyć liczbę komentarzy na blogu w WordPressie
- Piotr Bartczak
- 22 lip 2012
- 5 minut(y) czytania

Atrakcyjna galeria handlowa. Dziesiątki stoisk z ciekawym asortymentem. Jestem tu po raz pierwszy, podoba mi się. Z zapałem przeglądam bogatą ofertę poszczególnych sklepów. Gdy opada początkowa euforia uświadamiam sobie, że jednak coś tu nie gra… I powoduje, że czuję się nieufnie. Po chwili już wiem. Mimo godzin szczytu nie spotykam innych klientów. Sprzedawcy niby są, ale też jakby gdzieś się pochowali.
Tego specyficznego uczucia niepokoju doświadczyłam po raz pierwszy kilka lat temu w jednej z wrocławskich galerii meblowych. A potem jeszcze wielokrotnie w świecie wirtualnym, a dokładnie w blogosferze. Bo tak właśnie mogą się poczuć czytelnicy trafiający na blog, nawet profesjonalny, na którym nie ma komentarzy. Część z nich zignoruje ten fakt zupełnie, część zacznie się zastanawiać dlaczego, a część po prostu nie zapamięta tego miejsca i z tego powodu prędko do niego nie wróci, choć mogłaby. I o tę grupę warto zawalczyć, wpływając na większą liczbę komentarzy.
Czego dowiesz się z tego artykułu
Artykuł składa się z dwóch części: autobiograficznej i technicznej. Dowiesz się z niego m.in.:
Co w przypadku tego bloga zadecydowało o zwiększającej się liczbie komentarzy
Za pomocą jakich wtyczek WordPressa wpłynąć na większą liczbę komentarzy (będą przykłady blogów)
Historia komentarzy tego bloga – fakty
Fakt 1. Przez kilka długich miesięcy nikt nie komentował tego bloga, mimo że liczba odwiedzających rosła. Jak nie wierzysz, zajrzyj do Archiwum i kliknij w któryś z początkowych wpisów.
Fakt 2. Miałam świadomość, że nie tylko jakość wpisów decyduje o liczbie komentarzy. Zachodziłam jednak w głowę, jak to robią inni, że mają tylu komentujących, nawet jeśli niektóre artykuły wydawały się słabe.
Fakt 3. Dużo czasu minęło, zanim dotarło do mnie, że to ja, jako gospodarz bloga mogę przyciągnąć komentarze lub zbudować mur obronny skutecznie do komentowania zniechęcając.
Jak osobiście wpłynąć na większą liczbę komentarzy
Jak to się stało, że liczba komentarzy na tym blogu zaczęła rosnąć? Zaczęłam od obserwacji siebie. Kiedy miałam ochotę pozostawić komentarz na innym blogu, zaczęłam się zastanawiać dlaczego w niektórych przypadkach to robię, w innych nie.
Uświadomiłam sobie, że komentarze są pozostawiane pod wpływem emocji. Wpis dał mi odpowiedź, której szukałam godzinami, z radości komentuję w podziękowaniu. Autor napisał coś, z czym zupełnie się nie zgadzam, komentuję wyrażając swój protest. I co bardzo ważne, o ile nie najważniejsze: wiem, do kogo piszę, czyli autor bloga nie jest dla mnie anonimowy. Niżej podsumowuję swoje obserwacje i doświadczenia.

1. Pokaż się z ludzkiej strony
– Zadbaj o stronę (lub notkę) o autorze, koniecznie ze zdjęciem. – Napisz tam coś choć trochę osobistego. Historia z życia wzięta będzie o niebo lepsza niż chwalenie się kolejną ukończoną szkołą – patrz następny punkt.

2. Zmniejsz dystans autor-czytelnik
– Jeśli lansujesz siebie na wszystkowiedzące guru, które nigdy się nie myli, nie spodziewaj się, że czytelnicy chętnie się przed Tobą otworzą. – Zadbaj o język. Swobodny styl i wtrącenia we wpisach o charakterze osobistym pozwolą na bliższe poznanie Ciebie. Nie tylko spowodują, że czytelnicy się do Ciebie przekonają, ale i artykuł będzie bardziej przystępny w odbiorze. – Nie wstydź się swoich niedociągnięć, przyznaj, że czegoś nie wiesz, nawet jeśli jest to blog ekspercki.

3. Zachęcaj do komentowania
– „Czekam na komentarze” spowoduje co najwyżej to, że faktycznie będziesz na nie tylko czekał. – Techniką, która się sprawdza, jest zakończenie wpisu pytaniem do czytelnika. Ja ją stosuję, komentarze się wówczas pojawiają, chociaż zwykle nie są odpowiedzią na zadane przeze mnie pytanie 🙂 – Spróbuj wymyślić coś kreatywnego – np. zaproponuj konkurs, zadaj zagadkę. Oryginalny i efektywny sposób na zachęcenie do pozostawienia pierwszego komentarza przedstawił Krzysztof Lis.
– Zaoferuj coś w zamian. Może to być link do strony komentującego z atrybutem dofollow. Może to być możliwość z korzystania z Comment Luv (szczegóły niżej, w części technicznej), darmowy ebook, źródła jakiegoś programu wysłane pocztą dla każdego, kto zgłosi taką chęć w komentarzu.

4. Szanuj komentujących
– Nie usuwaj niepochlebnych komentarzy. – Na postawione pytania staraj się odpowiedzieć. Podziękuj za komentarz, szczególnie jeśli jest zostawiony przez daną osobę po raz pierwszy. – Jeśli uważasz, że niektóre komentarze prowadzą do nadużyć, przedstaw jasną politykę komentowania. – Pamiętaj, że za kawałkiem wirtualnego tekstu stoi osoba z krwi i kości (z botowym spamem Akismet radzi sobie całkiem dobrze).

5. Zostawiaj komentarze na innych blogach
Zasada wzajemności sprawdza się nie tylko w życiu codziennym. Skutecznie działa też w blogosferze. Już nie raz zdarzyło mi się dostać komentarz po tym, jak skomentowałam coś u kogoś.

6. Pisz z myślą o czytelniku
Zanim opublikujesz wpis, spróbuj spojrzeć na niego okiem wroga. Pomyśl, jak Ty byś się czuł, gdybyś taki właśnie artykuł przeczytał w sieci. Czytelnik nie jest głupi. Szybko wyczuje, czy ktoś pisze z myślą o innych czy po to, żeby osiągnąć wyłącznie korzyści własne – np. wypozycjonować witrynę w celu zarobków na reklamach. Nie mam nic przeciwko zarabianiu na blogach (sama w ten sposób też osiągam korzyści, pozyskując zlecenia z WordPressa), chcę tylko podkreślić zależność między intencjami autora a liczbą komentarzy.
Jak technicznie przyczynić się do zwiększenia liczby komentujących
A teraz kilka wtyczek i wytycznych technicznych, które pomogą utrzymać kontakt z komentującymi na blogu w WordPressie.

O wtyczce Thank you na blogu it.więcek.pl (Powiększ)
Podziękowanie za pierwszy komentarz
Podziękowanie za pierwszy wpis pozostawiony na blogu umożliwia wtyczka „Thank you”. Jej działanie zaobserwowałam zostawiając komentarz do wpisu Jak zrobić olbrzymie bańki mydlane? Aby przekonać się, jak to działa, skomentuj dowolny z artykułów bloga majsterkowo.pl. Szczegóły działania tej wtyczki przedstawia autor we wpisie Thank You – podziękuj czytelnikowi za komentarz na blogu.

Działanie wtyczki Comment Reply Notification na tym blogu
Powiadamiaj mnie o odpowiedziach do mojego komentarza
Zainstaluj wtyczkę, która pozwali na powiadomienie komentującego, że do jego komentarza pojawiła się jakaś odpowiedź. Już nie jeden raz zdarzyło mi się zapomnieć o jakimś odwiedzonym blogu po zostawieniu tam komentarza, a potem na niego wrócić dzięki takiemu powiadomieniu. Ja na swoim blogu używam wtyczki Comment Reply Notification.

Na blog.gdaq.pl mamy możliwość decydowania o sposobie powiadomień do komentarzy
Daj czytelnikowi wybór, co może śledzić
Zamiast śledzić tylko odpowiedzi do własnego komentarza, można dać czytelnikom możliwość śledzenia wszystkich komentarzy. Albo wybór w tej kwestii pozostawić użytkownikowi. Świetna będzie wtyczka IntenseDebate Comments, której działanie dostrzegłam na blogu Sławka Gdaka podczas pozostawiania komentarza do wpisu Jak zrobić przekierowanie 301 (adres z www i bez www). Rysunek obok.
Czytelnik sam decyduje, czy chce dostawać powiadomienia do odpowiedzi tylko do swojego komentarza (bo przykładowo czeka na odpowiedź na swoje pytanie, a nie chce być zasypywany komentarzami innych) czy właśnie zależy mu na wszystkich komentarzach.

Działanie wtyczki Subscribe To Comments Reloaded na blogu dev.wpzlecenia.pl

Przykład działania wtyczki po zgłoszeniu chęci komentowania wpisu
Możliwość śledzenia komentarzy bez konieczności komentowania
Pozwól czytelnikowi śledzić komentarze nawet wtedy, gdy sam komentarza nie pozostawił. Ja w tym celu używam kanału RSS dla komentarzy (na końcu każdego wpisu jest o tym informacja). Ma to tę zaletę, że czytelnik nie musi nawet zostawiać emaila, żeby widzieć, jak komentują wpis inni i w dowolnej chwili ze śledzenia zrezygnować.
Podobny efekt jest możliwy również za pomocą wtyczki Subscribe To Comments Reloaded. Przekonałam się o tym na blogu dev.wpzlecenia. Wprawdzie sama nie miałam nic do powiedzenia we wpisie, ale temat nowości w WP 3.5 wydał mi się interesujący i chętnie dowiem się, jak komentują go inni.

Wyświetlanie komentarzy z zagnieżdżeniami na blogu seonaobcasach.pl

Jak w WordPressie sterować poziomem zagnieżdżeń komentarzy
Która odpowiedź do której
Daj czytelnikowi możliwość skomentowania konkretnej wypowiedzi (w odróżnieniu do pozostawienia komentarza samym na końcu) i wyświetl strukturę komentarzy w postaci zagnieżdżeń. Rzut oka i wiemy, która odpowiedź jest kierowana do kogo. Doskonale to widać na blogu „Seo na Obcasach”, choćby we wpisie Seo po pingwinie – czyli jak żyć?, gdzie autorka odpowiada na pytania zadane przez komentujących.
Żeby było to możliwe motyw musi być na to przygotowany (większość jest), a Ty włączyć tę możliwość w Ustawiania -> Dyskusja (drugi obrazek obok).

O wtyczce Comment Luv na blogu evive.pl
Comment Luv sposobem na zachętę do komentowania
Justyna Bizdra we wpisie Jak zwiększyć oglądalność bloga poprzez CommentLuv przekonuje, że zwiększyć liczbę komentujących można za pomocą wtyczki Comment Luv. W momencie, gdy komentujący poda adres swojego bloga komentując wpis, wtyczka automatycznie zasysa link do ostatniego spośród jego artykułów. Ja również używam tego pluginu, jeśli masz swój blog, dzięki pozostawieniu komentarza możesz przyczynić się do promocji swojej strony.
A co Ty sądzisz o wpływie komentarzy na odbiór bloga? Masz jakieś swojej sposoby na ich zwiększenie?
Comments