Dużo w sieci szumu o tym, czy wtyczki będą dalej działać tak, jak działały, gdy wejdzie WordPress 5.0 i nowy edytor zwany Gutenbergiem.
A co z motywami? Czy twój motyw będzie działać z WordPressem 5.0 tak jak do tej pory? I co to właściwie znaczy, że motyw jest kompatybilny z Gutenbergiem?
Co się zmieni, gdy WordPress 5.0 ujrzy światło dzienne?
Wpis w klasycznym edytorze (1)
Tak wygląda wpis w klasycznym edytorze WordPressa.
Wpis w klasycznym edytorze WordPressa
Wpis w nowym edytorze (2)
Tak będzie wyglądać ten wpis, gdy otworzony go do edycji w WordPressie 5.0.
Wpis nie w pełni gotowy na Gutenberga
Wpis w nowym edytorze, gdy używamy motywu ze wsparciem pod Gutenberga (3)
A tak będzie wyglądać ten sam wpis, gdy otworzymy go do edycji w WordPressie 5.0 gdy używamy motywu, który jest w pełni przygotowany na Gutenberga.
Wpis przygotowany pod Gutenberga
Czym się różni (2) od (3)?
Następującymi cechami, które czynią motyw gotowy na Gutenbegra:
(3) używa stałej, z góry zdefiniowanej, palety kolorów.
(3) To co widzisz na back-endzie odzwierciedla to co zobaczysz na front-endzie (zwróć uwagę, że kolory nagłówków są zielone na back-endzie).
Szerokość niektórych elementów, w przykładzie wyżej – galerii obrazków – „wychodzi” poza stałą szerokość pozostałych bloków.
Dzieje się tak dlatego, że twórcy motywu przygotowali ten motyw pod Gutenberga, czyli nowy edytor WordPressa.
Jaki to motyw? Jak wygląda na front-endzie? Skąd go można pobrać i przetestować? Wszystkie odpowiedzi znajdziesz w filmiku.
W drugiej części filmiku wyjaśniam również, w jaki sposób przygotować motyw pod Gutenberga z poziomu kodu. To dla tych, którzy samodzielnie tworzą lub dostosowują motywy pod potrzeby klientów.
Aktualizacja (rok 2019): Poniższy obrazek jest poglądowy. Wsparcie motywu pod Gutenberga zmieniło się zanim Gutenberg trafił do oficjalnego WordPressa i aktualny kod, który należy dodać znajdziesz w Block Editor Handling -> Theme Support
Tworzenie własnej palety kolorów i wsparcie dla większej i pełnej szerokości
Z nagrania dowiesz się również dlaczego wykorzystanie funkcji add_theme_support z parametrami editor-color-palette i align-wide nie wystarczy i jakiego rodzaju trick w CSS będziesz musiał użyć.
Czy jest ryzyko, że mój motyw nie będzie działać z Gutenbergiem?
Jest, ale niewielkie. Jeśli autor twojego motywu nie zrobił nic, żeby ten motyw przygotować pod nowy edytor WordPressa, to w dalszym ciągu większość rzeczy będzie działać.
Co najwyżej nie wykorzystasz wszystkich możliwości jakie wprowadza Gutenberg, choćby takich jak rozciąganie wybranych bloków na pełną szerokość strony.
Zwróć uwagę, że w nowym edytorze zniknie pasek przycisków na górze strony:
Pasek który zniknie w Gutenbergu
Jeśli Twój motyw dodawał do tego paska własne przyciski (na przykład jakieś shortcode’y) to ich w Gutenbergu już nie zobaczysz.
Comentarios