Tworząc nową stronę opartą na WordPressie zaczynamy zwykle od instalacji niezbędnych naszym zdaniem wtyczek. Każdy, kto robi to częściej niż raz na rok, ma swoją
listę niezbędnych rozszerzeń. Jeśli lista ta ma więcej niż kilka pozycji, to ręczna instalacja wtyczek jest mało wygodna. Z pomocą przychodzi darmowe narzędzie Multi Plugin Installer, dzięki któremu za jednym zamachem zainstalujemy dowolną ilość rozszerzeń.
Wtyczki możemy zainstalować na kilka sposobów: podając nazwy lub adresy URL wtyczek, przesyłając pliki ZIP z naszego komputera lub używając jednego z dwóch rodzajów plików wygenerowanych przez Multi Plugin Installer (z listą wtyczek lub z kopią całego folderu plugins).
Po aktywacji wtyczki w menu panelu administracyjnego pojawi się nowa sekcja Multi Plugin Installer, w której możemy wykonać wszystkie możliwe operacje na wtyczkach.
Najprostszą metodą instalacji wielu wtyczek jest wpisanie ich nazw lub adresów URL w odpowiednim polu w sekcji Install Plugins By Their Names OR WordPress Download URL. Pole opisane jako Enter Exported File Name pozwala na opcjonalne wprowadzenie nazwy, pod jaką zostanie zapisany cały proces instalacji wybranych wtyczek (co ważne, nie można używać w niej spacji ani znaków specjalnych).
Wtyczkę możemy wskazać za pomocą jej nazwy (wielkość liter nie ma znaczenia), adresu URL strony w oficjalnym repozytorium WordPressa lub adresu pliku z wtyczką. Przykładowe poprawne informacje o wtyczkach mogą wyglądać na przykład tak:
Multi Plugin Installer http://wordpress.org/extend/plugins/multi-plugin-installer/ http://downloads.wordpress.org/plugin/multi-plugin-installer.zip
1
2
3
Multi Plugin Installer
http://wordpress.org/extend/plugins/multi-plugin-installer/
http://downloads.wordpress.org/plugin/multi-plugin-installer.zip
Po wprowadzeniu listy wtyczek do zainstalowania musimy kliknąć jeden z dwóch znajdujących się poniżej przycisków. Install plugins zainstaluje wszystkie rozszerzenia, a Install & activate plugins dodatkowo je uaktywni.
Jeśli proces instalacji przebiegł bez problemów (wtyczki zostały znalezione w repozytorium i zainstalowane na naszym blogu), to powinniśmy zobaczyć listę komunikatów wyglądających mniej więcej tak:
Drugą oferowaną przez rozszerzenie Multi Plugin Installer metodą instalacji wtyczek jest przesłanie plików ZIP za pomocą znajdującego się w sekcji Install Plugins Directly From Your Local Machine formularza. W ten sposób możemy oczywiście zainstalować również wtyczki spoza oficjalnego repozytorium. W odróżnieniu od standardowego mechanizmu instalacji wtyczek, ta metoda pozwala na przesłanie kilku plików jednocześnie oraz automatycznie aktywuje rozszerzenia po instalacji.
Każda udana instalacja kończy się wygenerowaniem pliku .mpi, który zawiera listę zainstalowanych wtyczek. Wszystkie wygenerowane pliki możemy znaleźć w sekcji Downloads The Exported Files Here. Plik taki możemy zapisać na dysku (wystarczy kliknąć ikonkę Download), a następnie za jego pomocą zainstalować ten sam zestaw rozszerzeń w innym serwisie. W ten sposób możemy nie tylko ułatwić pracę sobie, ale także łatwo udostępnić naszą listę innym osobom.
Aby zainstalować wtyczki przy pomocy pliku .mpi wystarczy załadować go korzystając z formularza znajdującego się w sekcji Import MPI (.mpi) File To Install & Activate The Plugins.
Ostatnią, bardzo ciekawą opcją tego narzędzia, jest możliwość stworzenia kompletnej kopii zainstalowanych w naszym serwisie wtyczek. Aby to zrobić wystarczy kliknąć link Click Here To Take Whole Plugins Backup. Paczka z naszymi rozszerzeniami pojawi się po chwili na znajdującej się niżej liście. Trzeba pamiętać, że generacja archiwum może zająć nawet kilka minut, a czas ten jest uzależniony od ilości i wielkości zainstalowanych wtyczek.
Aby zainstalować wtyczki z przygotowanej w ten sposób kopii wystarczy przesłać plik korzystając ze znajdującego się w sekcji Upload Downloaded Backup File To Install Plugins formularza.
Comments