Niemcy
Deutschland, Republika Federalna Niemiec, Bundesrepublik Deutschland
Państwo związkowe w europie środkowej nad morzem bałtyckim i m. północnym
Granice z Danią, Polską, Czechami, Austrią, Szwajcarią, Francją, Luksemburgiem, Belgią i Holandią
Stolica Berlin
Powierzchnia 357 021 km
83 mln mieszk. 2001 rok
Język urzędowy niemiecki, wśród mniejszości narodowej w użyciu także duński, łużycki, fryzyjski
Jednostka monetarna euro od 2002 roku
Święto państwowe 3 października dzień zjednoczenia Niemiec 1990
Ustrój republika związkowa
Podział administracyjny: 16 krajów związkowych landów 10 z nich do 1990 wchodziło w skład RFN , 5 utworzono na obszarze byłej NRD 16 landem jest okręg miejski Berlina.
Ustrój polityczny
Republika związkowa o systemie parlamentarno-gabinetowym złożona z 16 krajów związkowych landów. Konstytucja z 1949 roku, wielokrotnie zmieniana nowelizowana.
Głowa państwa to Prezydent Federalny wybierany na 5 lat możliwością jednorazowego ponownego wyboru przez zgromadzenie federalne składające się z posłów do Bundestagu i z takiej samej liczby członków wybieranych przez parlamenty krajowe.
Prezydent nie ma istotnych władczych kompetencji nie ponosi odpowiedzialności politycznej za akty prawne wydawane przez niego i nie wymagają kontrasygnaty szefa rządu lub właściwego ministra w ściśle określonych sytuacjach ma prawo do rozwiązania Bundestagu oraz odmowy nominacji Kanclerza.
Władza ustawodawcza to dwie izby niższa o 4 leniej kadencji licząca minimum 656 posłów, wybieranych w głosowaniu powszechnym wg podwójnego systemu.
Druga izba rada federalna odpowiednik senatu składa się z 69 przedstawicieli rządów krajowych, wybieranych proporcjonalnie do liczby mieszkańców, każdemu landowi przysługuje po 3 głosy najwięcej, przedstawicieli mają Bawaria, Dolna Saksonia, Nad Renia Północna Westfalia i Badenia- Witensbergia. Instytucja referendum ma zastosowanie tylko przy określeniu rozgraniczenia terytorium Krajów, czynne prawo do głosowania przysługuje 18 letnim obywatelom.
Władza wykonawcza to Kanclerz Federalny odpowiednik premiera i kierowany przez niego rząd.
Kanclerza wybiera Bundestag.
Kanclerz ustala wytyczne polityki i ponosi za to odpowiedzialność natomiast rząd odpowiada przed parlamentem.
System partyjny, organizacje i związki zawodowe
Działalność partii określa Konstytucja służy ona wyrażeniu woli politycznych obywateli. Tworzenie partii jest dobrowolne ich programy w Niemczech muszą być zgodne z zasadami demokracji o ewentualnych naruszeniach przez nie porządku orzeka Trybunał Konstytucyjny.
Siły zbrojne
23 X 1954 w Układach Paryskich zatwierdzono zasady organizacyjne sił zbrojnych Bundeswehry i jej role w systemie NATO , którego członkiem RFN stała się 1955. Tworzenie armii przebiegało w kilku etapach, 1957 obowiązkową służbą, 1957 powołano naczelne władze wojskowe. Łączne liczba wojska to 308,4 tyś żołnierzy zasadnicza służba wojskowa trwa 10 miesięcy.
Polityka społeczna
Polityka społeczna zrealizowana obejmuje zabezpieczenie społ. Ochronne, zdrowia i politykę oświatową. Tradycje niemieckiej polityki społecznej sięgają do XIX wieku. Pierwsza kasa chorych powstała 1820 roku, a powszechne ubezpieczenie na wypadek choroby wprowadził 1882 roku Bismarck. 1884 roku wprowadzono ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków 1889 emerytalne, 1922 ubezpieczenie od bezrobocia.
Zabezpieczenie społeczne składa się; są to różne rodzaje ubezpieczenia z których chorobowe, emerytalne na wypadek bezrobocia są obowiązkowe. Fundusze są tworzone ze składek pracodawców i pracobiorców. Zarządzają nimi autonomiczne federalne regionalne i lokalne organizacje.
Opieka zdrowotna
Służba zdrowia w większości prywatna jest kosztowna ale dostępnie powszechna, dzięki ubezpieczeniom refundowana. Podstawowe funkcje służby to profilaktyka, lecznictwo i rehabilitacja. Wszystkie dzieci do 4 roku życia objęte są systematycznymi badaniami mającymi wykryć wrodzone wady mózgu serca układu nerwowego. Kobiety między 30 rokiem życia a 45 objęte są badaniami mającymi na celu wczesne wykrywanie raka.
Środki przekazu
Niemiecki system medialny jest bardzo dobrze rozwinięty media drukowane jak i elektroniczne charakteryzują się dużą liczba tytułów, wielkością stacji TV i radiowych. Są one zdecentralizowane opiniotwórczo pokazują się w kilku miastach Berlin, Hamburg, Frankfurt nad menem i Bonn. Zdominowany jest też przez koncerny. Wolność słowa gwarantowana jest przez Konstytucje.
Nauka
Cechą nauki jest zarządzanie i finansowanie w skali całego państwa oraz odrębnie w skali poszczególnych krajów związkowych. Naczelnym organem państwa ds. nauki jest Federalne Ministerstwo do badań nauki. Do badań nad nauką obronną jest przeznaczone Ministerstwo Obrony. Działalność Federalnego Ministerstwa dotyczy podstawowego badania i rozwoju w charakterze niewojskowym. W 90 % są finansowane przez przemysł opracowuje on system badań, opracowuje też program badań nauki finansowanej przez budżet państwa. Ministerstwo ściśle współpracuje z radą ds. nauki przy rządzie Federalnym jako centralnym organem doradczym składającym się z 44 członków z których połowa to przedstawiciele rządu Federalnego i rządów krajowych a połowa to naukowcy. Rada pracuje w komisjach, grupujących przedstawicieli poszczególnych dyscyplin nauki, zajmującej się programowaniem i koordynowaniem danej dyscypliny. W całym państwie są poszczególne programy rozwoju nauki zarówno na uniwersytetach jak i poza nimi na placówkach badawczych i przedstawiane są rządowi. Niemieckie akademie nie mające własnych placówek badawczych i naukowych więc korzystają i prowadzą badania za pomocą innych GL uniwersyteckich placówek naukowych. Wprowadzono jednolity podział szkół wyższych na szkoły wyższe mające prawo nadania stopnia doktora, doktora habilitowanego i prowadzące samodzielne badania naukowe. Zawodowe szkoły wyższe nie mające prawa nadawania stopnia naukowego i nie prowadzące własnych badań naukowych, wyższe szkoły muzyczne i sztuk pięknych i wyższe szkoły Kościelne i Teologiczne.
Oświata
System szkoły w Niemczech jest zdecentralizowany o różnych rozwiązaniach ustrojowych obowiązujących w poszczególnych krajach związkowych które mogą samodzielnie określać regulacje prawne i zarządzać oświatą na swoim terenie. O zakresie współpracy między nimi i prowadzeniu wspólnej i ponad regionalnej polityki oświaty i kultury o której decyduje stała konferencja ministrów kultury i edukacji. Władze federalne gwarantują stałą, obowiązkową i powszechną edukacje dla dzieci od 6 roku życia. Finansowanie leży w gestii władz związkowych. Może ono trwać od 9-12 roku zależy od landu. Poprzedza je dobrowolne wychowanie przedszkolne dla dzieci w wieku 3-6 lat w przedszkolu i dla 5latków w klasie wstępnej lub w lokalnym biurze opieki nad młodzieżą które prowadzą gminy, organizacje i stowarzyszenia pozarządowe jak i kościoły. System szkolny jest 3 stopniowy, a nauczanie finansowane z budżetu państwa, pierwszym etapem jest szkoła podstawowa obejmuje 4 lata nauki są wyjątki Berlin 6lat i Brandenburgia w niektórych landach klasy V i VI są przygotowane do podjęcia nauki w różnych typach szkół średnich wskaźnik scholaryzacji wynosi 100%. Szkoła średnia jest 2 stopniowa występują następujące typy szkoła główna to kształcenie podstawowe, szkoła realna oraz szkoły o najwyższym poziomie kształcenia oraz gimnazja i szkoła jednolita. W niektórych krajach związkowych połączono organizacyjnie szkołę główną z realną i przyjęła ona szkołę średnią ukierunkowaną na kształcenia zawodowe i ogólne przygotowuje ona uczniów do uzyskania kwalifikacji zawodowych- szkoła integracyjna. W V-VI przygotowuje się cykl orientacji kończącej pierwszy stopień kształcenia. Szkoły średnie o wyższym poziomie są przeznaczone 16-19 lat dla uczniów chcących zdobyć wykształcenie ogólne maturę i zawodowe średnie. W ramach drugiego stopnia kształcenia zawodowego istnieje możliwość uzyskania uprawnienia do podjęcia nauki na wyższej uczelni oraz zdobywania kwalifikacji zawodowych. Szkoły średnie prowadzą bogatą ofertę kształcenia zawodowego. Przeważającą cześć młodzieży uczy się i pracuje zdobywając wykształcenie zawodowe po ukończeniu szkoły głównej realnej lub średniej, nauka odbywa się jednocześnie w firmie i szkole. Dla uczniów ze świadectwem szkoły realnej lub głównej najkrótsze cykle nauki obejmują w zależności od specjalizacji jednoroczną edukacje w szkołach zasadniczych zawodowych i dwu letnich szkołach państwowych nadających dypl
Comentarios