Gdy na naszej stronie chcemy udostępnić jakiś dokument, to zwykle jedynym rozwiązaniem jest umieszczenie linku pozwalającego na pobranie pliku. Często jednak nie jest to najlepsza metoda – użytkownicy nie zawsze posiadają aplikację umożliwiającą podgląd pobranego dokumentu, a czasem po prostu nie chcą ściągać żadnych plików na swój dysk. Jeśli używamy WordPressa, to rozwiązaniem może być skorzystanie z bezpłatnej wtyczki Optimum Documents, za pomocą której możemy umieścić podgląd dokumentu bezpośrednio w treści wpisu lub strony.
Rozszerzenie korzysta z dwóch przeglądarek dokumentów: Microsoft Office Document Viewer i Google Document Viewer. Produkt Microsoftu świetnie radzi sobie z plikami w formatach DOCX, PPTX i XLSX (dokumenty Office); przeglądarka od Google jest z kolei bardziej uniwersalna i wspiera więcej formatów dokumentów.
Po aktywacji wtyczki dostępne stają się dwa nowe shortcody: [add-office] i [add-google]. Pierwszy z nich wstawia podgląd dokumentu wykorzystujący przeglądarkę Microsoftu, a drugi korzysta z narzędzia Google.
Oba znaczniki posiadają trzy parametry:
url – adres URL pliku
height (opcjonalny) – wysokość podglądu (w pikselach lub procentach)
width (opcjonalny) – szerokość podglądu (w pikselach lub procentach)
Przykładowe sposoby umieszczenia dokumentów w treści wpisu lub strony:
-- dokument DOCX, szerokość strony -- [add-office width="100%" url="http://nasza-domena.pl/dokumenty/przyklad.docx"] -- dokument XLSX, szerokość 200 pikseli, wysokość 300 pikseli -- [add-office width="200" height="300" url="http://nasza-domena.pl/dokumenty/przyklad.xlsx"] -- dokument PDF, szerokość strony, wysokość 200 pikseli -- [add-google width="100%" height="200" url="http://nasza-domena.pl/dokumenty/przyklad.pdf"]
1
2
3
4
5
6
7
8
-- dokument DOCX, szerokość strony --
[add-office width="100%" url="http://nasza-domena.pl/dokumenty/przyklad.docx"]
-- dokument XLSX, szerokość 200 pikseli, wysokość 300 pikseli --
[add-office width="200" height="300" url="http://nasza-domena.pl/dokumenty/przyklad.xlsx"]
-- dokument PDF, szerokość strony, wysokość 200 pikseli --
[add-google width="100%" height="200" url="http://nasza-domena.pl/dokumenty/przyklad.pdf"]
Umieszczone w ten sposób dokumenty wyglądają mniej więcej tak (po lewej przeglądarka Microsoft Office Document Viewer, po prawej Google Document Viewer):
Trzeba pamiętać, że osadzane w ten sposób dokumenty muszą być publicznie dostępne, ponieważ obie przeglądarki pobierają je i przetwarzają po swojej stronie.
Oczywiście korzystanie z tej wtyczki ma sens tylko wtedy, gdy w naszym serwisie regularnie zamieszczamy większą ilość dokumentów. Jeśli robimy to tylko raz na jakiś czas, to lepszym rozwiązaniem może się okazać wygenerowanie odpowiedniego kodu na stronie Google Document Viewer.
Comments