top of page

Pliki szablonów WordPressa – część 2 – Pierwsze spojrzenie na pętlę

Jak już dowiedzieliście się z poprzedniej części, na podstawowy szablon WordPressa składaja się: index.php oraz style.css. Ten drugi zawiera informacje o szablonie i formatowanie CSS, ten pierwszy natomiast zajmuje się wyświetlaniem treści. Czytaj dalej, a poznasz szczegóły…


Zawsze zaczynaj od góry

Na samej górze naszego pliku znaleźć musi się sekcja head, która wygląda następująco:

<!DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.0 Transitional//EN" "http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-transitional.dtd">
<html xmlns="http://www.w3.org/1999/xhtml" <?php language_attributes(); ?>>
 
<head profile="http://gmpg.org/xfn/11">
<meta http-equiv="Content-Type" content="<?php bloginfo('html_type'); ?>; charset=<?php bloginfo('charset'); ?>" />
 
<title><?php bloginfo('name'); ?> <?php if ( is_single() ) { ?> &raquo; Blog Archive <?php } ?> <?php wp_title(); ?></title>
 
<link rel="stylesheet" href="<?php bloginfo('stylesheet_url'); ?>" type="text/css" media="screen" />
<link rel="alternate" type="application/rss+xml" title="<?php bloginfo('name'); ?> RSS Feed" href="<?php bloginfo('rss2_url'); ?>" />
<link rel="pingback" href="<?php bloginfo('pingback_url'); ?>" />
 
<?php wp_head(); ?>
</head>
<body> 

Najważniejszy fragment to te trzy <link rel="">, które odpowiadają po kolei za podlinkowanie pliku stylu naszego szablonu, kanału RSS oraz systemu pingbacków. Zanim kończy się sekcja head, widzimy jeszcze fragment wp_head(); – zajmiemy się nim później.

Schodzimy niżej

Oczkiem w jądrze WordPressa jest tak zwana the_loop(); – jest to ogólnie rzecz biorąc pętla, w której wyświetlane są wszystkie wpisy, a także strony statyczne. Jej budowa jest następująca:

<?php if (have_posts()) : ?>
 
<?php while (have_posts()) : the_post(); ?>
 
// Tresc
 
<?php endwhile; ?>
 
// Nawigacja
 
<?php else : ?>
 
// Zawartosc strony bledu
 
<?php endif; ?> 

Wszystko zaczyna się od funkcji have_posts(), która sprawdza czy w ogóle są jakieś wpisy do wyświetlenia – jeśli są, wtedy przechodzimy do funkcji pętli właściwej while, w której wyświetlamy zawartośc właściwą, czyli wpisy i strony statyczne. Jak to się jednak robi, opiszę w kolejnej części tej serii.

Wbrew pozorom, niżej już nic ciekawego nie ma oprócz stopki, toteż wszyscy, którzy do tej pory mieli jakieś dziwne skojarzenia zapewne będą bardzo zawiedzeni – wszyscy jednak niech wiedzą, iż dzięki zaledwie dwóm artykułom wiecie już, jak stworzyć własny szablon do WordPressa – jednak wasza przygoda dopiero się zaczyna, o czym przekonacie się już wkrótce.

 
 
 

Comentarios


© 2023 by Agnieszka Brocik Real Estate Consulting. Powered and secured by Wix

bottom of page