top of page

Prosty sposób na zmniejszenie rozmiaru plików graficznych w WordPressie

Zdjęcie autora: Piotr BartczakPiotr Bartczak

Dzisiaj kilka słów o wtyczce, która powinna spodobać się wszystkim optymalizacyjnym maniakom – WP Smush.it. W skrócie służy ona do zmniejszania rozmiaru plików graficznych w WordPressie. Jak to robi? Czy warto ją zainstalować i ile da się dzięki niej wycisnąć?


Optymalizacja plików graficznych

Każdy szanujący się koder HTML dba o to, aby pliki graficzne wchodzące w skład podstawowego wyglądu strony były jak najmniejsze. Jedni wykorzystują tu swoją wiedzę z zakresu odpowiedniego dobierania formatów i ustawień kompresji a inni ograniczają się do specjalnych programów.

Smush.it

Jednym z nich jest Smush.it – narzędzie online ze stajni Yahoo, które przeprowadza optymalizację bez jakichkolwiek zmian w wyglądzie czy strat na jakości.

WP Smush.it

Wtyczka WP Smush.it wykorzystuje API wspomnianego serwisu, dzięki czemu wszystkie pliki w formacie JPG, GIF i PNG, które zostaną wgrane za pomocą WordPressa będą automatycznie przesłane do narzędzia i pobrane z powrotem w zoptymalizowanej postaci.

Pliki, które zostały wgrane przed aktywowaniem wtyczki można przerobić pojedynczo (media / biblioteka) lub wszystkie na raz (media / bulk smush.it).


Efekt działania wtyczki WP Smush.it

Efekt działania wtyczki WP Smush.it


Dlaczego warto a dlaczego nie?

Największą zaletą używania wtyczki jest zmniejszenie rozmiaru obrazków, które pociąga za sobą wiele innych korzyści. Według zasady drugiej strony medalu i tutaj także znajdzie się parę wad, które warto przeanalizować przed uruchomieniem WP Smush.it.

Zalety

  1. więcej miejsca na serwerze,

  2. mniejsze zużycie transferu,

  3. szybsze wczytywanie się strony w przeglądarce, które ma także wpływ na:

  4. wyższy ranking w wyszukiwarkach internetowych,

  5. mniejszy współczynnik odrzuceń przez czytelników.

Wady

  1. trzeba trochę dłużej poczekać przy wgrywaniu plików,

  2. serwis umożliwia obrabianie jedynie plików, których rozmiar nie przekracza 1MB,

  3. trzeba zaakceptować politykę usługi co nie dla wszystkich może być komfortowe.

Efekt?

Tyle teorii. Pora na to co tygrysy lubią najbardziej czyli… ile tak właściwie jesteśmy w stanie wycisnąć za pomocą wspomnianej wtyczki?

Do testów zaprzągłem 3 strony o różnym charakterze a stopień optymalizacji oscylował w przedziale 6-12%. Nie jest to więc jakiś fenomenalny rezultat, ale jak wszystko w życiu także i to zależy od punktu siedzenia. Dla mnie, jako fana optymalizacji pod każdą postacią, jest to bardzo dobry wynik. Zwłaszcza, że nakład pracy jest tutaj minimalny.

Reasumując – sam korzystam i polecam. A Ty co polecasz?

0 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page