Jedną z nowości w WordPressie 3.4 było
Theme Customization API, dzięki któremu deweloperzy mają możliwość dodawania swoich własnych elementów do ekranu personalizacji szablonu. Niestety, funkcja ta nie została przez autorów szablonów przyjęta zbyt entuzjastycznie – nawet twórcy WordPressa nie korzystają z niej w motywach domyślnych.
Darmowa wtyczka Styles ułatwia dodawanie własnych elementów do ekranu personalizacji. Pozwala na dodanie do niego opcji umożliwiających łatwą zmianę kolorów wybranych elementów szablonu oraz przypisanych do nich fontów.
Personalizacja motywu działa bardzo dobrze (poza tym, że dosyć wolno – po każdej zmianie trzeba odczekać nawet kilka sekund zanim pojawi się ona na podglądzie strony). Wtyczka integruje się z ekranem personalizacji – aby dostosować kolorystykę aktywnego szablonu wystarczy w panelu administracyjnym wybrać opcję Wygląd → Personalizacja (dostęp do tej funkcji mamy również z ekranu wyboru motywu).
Podobnie jak w przypadku standardowych opcji personalizacji, wszelkie zmiany nie są widoczne dla odwiedzających stronę użytkowników – stają się one dostępne publicznie dopiero po kliknięciu przycisku Zapisz i opublikuj.
Wszystkie wprowadzone przez nas zmiany są wykonywane oczywiście za pomocą stylów CSS. Style te są umieszczane w nagłówku strony wraz z kodem odpowiedzialnym za pobieranie wybranych fontów z usługi Google Fonts. Warto wspomnieć, że można bez obaw o utratę naszych modyfikacji aktualizować zarówno używany szablon, jak i samą wtyczkę – nie trzeba bawić się w tworzenie motywu potomnego.
Nie ma jednak róży bez kolców. Wtyczka nie potrafi (co oczywiste) sama z siebie wykombinować których selektorów CSS do czego ma użyć. Dla każdego szablonu musi więc zostać przygotowany odpowiedni plik konfiguracyjny. Twórcy rozszerzenia przygotowali instruktarz wideo, w którym pokazują jak taki plik powinien wyglądać. Ponieważ konfiguracja ma formę wtyczki, można ją bez problemu przenosić pomiędzy stronami, a nawet udostępnić w repozytorium.
Twórcy udostępnili pliki konfiguracyjne dla wszystkich motywów domyślnych WordPressa (Twenty Ten, Twenty Eleven, Twenty Twelve i Twenty Thirteen), tak więc jeśli korzystamy z któregoś z tych szablonów, to wtyczka zaraz po instalacji jest gotowa do działania.
Na zamieszczonym poniżej filmie można zobaczyć wtyczkę Styles w działaniu.
Commenti