Po czterech miesiącach prac, czterech wersjach beta i czterech wersjach Release Candidate, WordPress 4.2 ujrzał światło dzienne. Nowe wydanie zostało nazwane „Powell” – na cześć pianisty jazzowego
Ekipa odpowiedzialna za rozwój WordPressa konsekwentnie trzyma się wyznaczonej dawno temu ścieżki rozwoju i zamiast dużych zmian czy nowości funduje nam powolną ewolucję. Mając na uwadze ilość aktywnych instalacji WordPressa oraz brak polityki long term support, wydaje się to dobrą drogą.
Największą nowością jest odświeżona (a właściwie stworzona praktycznie od nowa) funkcja Press This, traktowana od dłuższego czasu po macoszemu i (tak przynajmniej mi się wydaje) używana przez stosunkowo niewielką liczbę osób. Pisałem o niej przy okazji pierwszej wersji testowej WordPressa 4.2. W końcu narzędzie to jest w miarę wygodne w obsłudze i (co ważniejsze) działa całkiem sprawnie.
Jedną z ważniejszych zmian w nowej wersji WordPressa jest zmiana kodowania bazy danych na utf8mb4. Jest to szczególnie istotne dla osób piszących w językach chińskim, koreańskim i japońskim, ponieważ ich alfabety są teraz w pełni obsługiwane. Dla nas zmiana ta przynosi natywną obsługę emoji.
Ekran personalizacji doczekał się podglądu motywów. To bardzo wygodna funkcja, dzięki której możemy zobaczyć jak będzie wyglądać nasza strona po zmianie motywu bez konieczności jego aktywowania. Osobiście cieszy mnie ciągły rozwój personalizatora – jest to duży krok w kierunku ujednolicenia sposobu zarządzania ustawieniami motywów, szczególnie że jego używanie zostało wymuszone na twórcach, którzy publikują swoje motywy w oficjalnym repozytorium.
Kolejną nowością, która bardzo mi się podoba, jest uproszczona aktualizacja wtyczek, która odbywa się bezpośrednio na liście zainstalowanych rozszerzeń. Znacznie przyśpiesza i upraszcza to cały proces, czyniąc go jednocześnie bardziej intuicyjnym. W pierwszej wersji beta WordPressa 4.2 w taki sam sposób działo również instalowanie wtyczek, ale twórcy na razie zrezygnowali z tego pomysłu.
Pozostałe zmiany i nowości to raczej drobiazgi, takie jak możliwość osadzania wpisów z serwisów Tumblr i Kickstarter za pośrednictwem mechanizmu oEmbed czy lekka zmiana kolorystyki menu w panelu administracyjnym.
Nie zabrakło oczywiście nowości przeznaczonych dla twórców wtyczek i motywów, z których najważniejszą są rozbudowane możliwości sortowania w połączeniu z meta queries w klasach WP_Query, WP_Comment_Query, and WP_User_Query.
Więcej informacji na temat zmian i nowości w WordPressie 4.2 znaleźć można na oficjalnym blogu oraz w zamieszczonym niżej filmie.
Comments