top of page

WordPress 4.7 już jest – przegląd zmian i nowości

Zdjęcie autora: Piotr BartczakPiotr Bartczak
WordPress 4.7

Dzisiaj światło dzienne ujrzał WordPress 4.7, nazwany Vaughan (od nazwiska Sary „Sassy” Vaughan, amerykańskiej wokalistki jazzowej). Wersja została wydana zgodnie z realizowanym konsekwentnie od czterech lat planem wydawniczym: trzy „duże” aktualizacje rocznie, z czego ostatnia (wydawana w grudniu) wprowadza nowy motyw domyślny.

Nowy WordPress to jednak nie tylko nowy domyślny motyw Twenty Seventeen – to również wiele drobnych zmian, które ułatwiają codzienne korzystanie z naszego ulubionego CMSa (a w szczególności z Personalizatora), a także jedną ogromną, rewolucyjną wręcz zmianę dla deweloperów.


Twenty Seventeen – nowy motyw domyślny

WordPress 4.7 - Twenty Seventeen

Nowy motyw może się podobać lub nie – to kwestia gustu. Tym razem (inaczej niż rok temu) twórcy postanowili stworzyć coś, co powinno sprawdzić się nie tylko na prostym blogu, ale również na stronie firmowej. Strona główna może być podzielona na sekcje, które w tle mogą posiadać statyczne zdjęcia. O ile wygląd motywu jest kwestią gustu, o tyle z technicznego punktu widzenia powinien być on wzorem do naśladowania – jest stworzony nie tylko zgodnie ze standardami, ale wykorzystuje również nowinki, które pojawiły się w WordPressie 4.7 (przez co nie da się go zainstalować na starszych wersjach).

Przykładowe treści w Personalizatorze

Próby dostosowania wyglądu strony, na której nie ma jeszcze żadnych treści, są najczęściej źródłem frustracji i wielu pomyłek. WordPress 4.7 oferuje twórcom motywów możliwość dodania przykładowych treści, które pojawią się w Personalizatorze. Mogą to być zarówno być wpisy czy strony, jak i multimedia, widżety czy menu. Oczywiście dotyczy to tylko nowych instalacji, czyli takich, których administrator nie dodał jeszcze żadnych stron czy wpisów. Warto też dodać, że przykładowe treści są widoczne tylko na ekranie personalizacji motywu – nie pojawiają się na dostępnej dla użytkowników stronie.

Z możliwości tej korzysta już motyw Twenty Seventeen. Nie ma jednak planów odnośnie dodania tej funkcji do poprzednich motywów domyślnych.

Wizualne wskazówki w Personalizatorze

WordPress 4.7 - wskazówki w Personalizatorze

Użytkownicy korzystający z Personalizatora, szczególnie dopiero zaczynający swoją przygodę z WordPressem, często nie wiedzą które elementy strony mogą modyfikować. Z pomocą przychodzą nowe ikonki, które wskazują te elementy, które można edytować za pomocą Personalizatora.

Oczywiście funkcja ta działa tylko w motywach, które ją obsługują.

Filmy w nagłówkach

Drobną, ale na pewno istotną nowością, jest możliwość umieszczania w nagłówkach stron i wpisów nie tylko obrazków, ale również filmów. Oczywiście motyw musi wspierać tę funkcję. W tej chwili obsługiwane są filmy w formacie .mp4.

Dodawanie nowych stron w Personalizatorze

WordPress 4.7 - nowe strony w Personalizatorze

Edytor menu w Personalizatorze doczekał się funkcji pozwalającej na szybkie tworzenie nowych stron w interfejsie edycji menu. Może się to przydać w sytuacji, gdy budujemy strukturę nawigacji na naszej stronie, ale nie mamy jeszcze gotowych treści. Dzięki tej funkcji nie musimy wracać do panelu administracyjnego – tworzymy szybko puste strony i dodajemy je do menu, a treścią uzupełniamy je później.

Własny kod CSS w Personalizatorze

WordPress 4.7 - CSS w Personalizatorze

Dzięki prostemu edytorowi kodu CSS możemy wprowadzić drobne zmiany w wyglądzie używanego motywu bez konieczności tworzenia motywu potomnego lub modyfikowania istniejących plików CSS.

Podgląd plików PDF w bibliotece mediów

Drobną, ale przydatną nowością, jest podgląd plików PDF w bibliotece mediów. Dzięki temu łatwiej zorientujemy się w zawartości poszczególnych dokumentów, co będzie szczególnie przydatne gdy mamy ich więcej. Mała rzecz, a cieszy.

Inny język kokpitu dla każdego użytkownika

Każdy użytkownik może w ustawieniach swojego konta ustawić inny język kokpitu. Do wyboru są tylko języki, które zostały zainstalowane przez administratora. Ustawienie to nie ma oczywiście wpływu na język, w jakim jest wyświetlana strona.

Drobne zmiany i nowości

Poza wymienionymi wyżej nowościami w wersji 4.7 wprowadzono również kilka drobnych zmian. Z edytora wizualnego usunięto ikonki podkreślenia i justowania (skróty klawiszowe tych funkcji wciąż działają). Etykiety przycisków zostały rozszerzone o informację o przypisanych do nich skrótów klawiszowych.

Udoskonalono także kilka paneli w Personalizatorze, między innymi panel edycji tła, usprawniono ładowanie podglądu strony, umożliwiono podgląd strony z wynikami wyszukiwania oraz wprowadzono funkcję oznaczania zewnętrznych linków w podglądzie. Oficjalnie zakończono też wsparcie dla przeglądarki Internet Explorer 8.

Zaimplementowano również zaproponowaną 4 lata temu zmianę, dzięki której w końcu wyszukiwarka w bibliotece mediów przeszukuje również nazwy plików.

REST API: Content API

To najistotniejsza nowość przeznaczona dla deweloperów, ale nie tylko. W WordPressie 4.4 wprowadzono coś, co nazwano infrastrukturą dla REST API, dzięki której deweloperzy mogli tworzyć własne API. Dzięki temu WordPress mógł stać się CMSem dla stron czy aplikacji, które w ogóle nie musiały „wiedzieć”, że komunikują się z WordPressem. Jednak do pełni szczęścia brakowało wbudowanych metod do pobierania danych z WordPressa – można je było oczywiście stworzyć samemu, ale znacznie lepiej byłoby móc bazować na metodach dostarczanych z samym WordPressem. Teraz ten brak został uzupełniony – WordPress 4.7 wprowadza do REST API komplet metod pozwalających na pobieranie wpisów, stron, komentarzy, kategorii, tagów, użytkowników i ustawień. Daje to naprawdę spore pole do popisu, zarówno dla twórców motywów i wtyczek, jak i deweloperów do tej pory niezwiązanych w ogóle z WordPressem.

Dużo drobnych zmian dla twórców motywów i wtyczek

W WordPressie 4.7 wprowadzono sporo drobnych zmian i nowości przeznaczonych głównie dla deweloperów. Ciekawą nowością są szablony dla wpisów, które działają analogicznie do szablonów dla stron. Dla każdego wpisu mamy możliwość wyboru szablonu (oczywiście możemy pozostać przy domyślnym), a same szablony mogą być dostępne tylko dla wybranych typów wpisów.

Twórcom motywów udostępniono kilka nową funkcję get_theme_file_uri() i kilka filtrów ułatwiających modyfikację hierarchii szablonów.

Wprowadzono nowe klasy WP_Taxonomy i WP_Hook, co jest częścią procesu „sprzątania” kodu WordPressa, ale tak naprawdę ma niewielki wpływ na autorów motywów i wtyczek (wszystko powinno działać tak samo jak przed zmianą – twórcy WordPressa przywiązują bardzo dużą wagę do zachowania wstecznej kompatybilności). Usprawniono również działanie mechanizmu do tworzenia własnych ustawień (Settings API).

Listę zmian i nowości w WordPressie 4.7 znaleźć można na oficjalnym blogu, a bardziej szczegółowe informacje w tym wpisie.

Tradycyjnie najważniejsze zmiany i nowości zaprezentowano również w formie filmu.


2 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Commentaires


bottom of page