WordPress 5.9 zostanie wydany pod koniec stycznia 2022.
Jest to przełomowe wydanie, bo zawiera w sobie nowy motyw Twenty Twenty-Two – pierwszy motyw domyślny WordPressa, oparty na koncepcji Full Site Editing.
Ale to 9 innych nowości powoduje, że nie mogę się doczekać WordPressa 5.9. Na przykładach wyjaśniam, których konkretnie.
#1 Usprawnienia w Widoku listy
WordPress 5.9 przynosi szereg usprawnień do tzw. Widoku listy.
Dla przypomnienia, Widok listy kryje się pod ikonką trzech poziomych kresek i zawiera spis bloków, z których zbudowana jest edytowana strona:
Widok listy dostępny jest pod ikonkę trzech poziomych kresek
Usprawnienia w tej części spowodują, że o wiele sprawniej będzie można poruszać się w gąszczu bloków i tworzyć strony w edytorze blokowym WordPressa.
Przyjrzyjmy się nowościom z bliska:
#1a Drag and drop w Widoku listy
Od WordPress 5.9 działać będzie drag-and-drop bloków z poziomu Widoku listy
Teraz będzie można zmieniać położenie bloków za pomocą przeciągnięć myszy bezpośrednio w Widoku listy. Jest to o niebo wygodniejsze niż przesuwanie bloków bezpośrednio w edytorze strony.
Właśnie ze względu na to usprawnienie zamierzam wykonać aktualizację moich stron do WordPressa 5.9, jak tylko pojawi się oficjalne wydanie.
#1b Zwijanie i rozwijanie bloków zagnieżdżonych w Widoku listy
Możliwość zwijania i rozwijania bloków zagniżdżonych
Od WP 5.9 przy każdym bloku, który zawiera w sobie bloki zagnieżdżone zobaczymy strzałeczkę, za pomocą której można zamykać i otwierać daną grupę.
Dzięki temu będziemy mogli „pozwijać” skomplikowane bloki, żeby nie rozpraszać się szczegółami podczas korzystania z tej listy. Przy okazji taka „pozwijana” lista stanie się znacznie krótsza i przewijanie góra/dół nie będzie pochłaniać tyle czasu.
#1c Wyświetlanie kotwic w Widoku listy
Już od dawna do każdego bloku w można dodawać tzw. Kotwicę HTML. Robimy to w sekcji Zaawansowane:
Gdzie ustawiamy kotwicę dla bloku
Od WordPressa 5.9 kotwice dodane dla bloków będą się wyświetlać również w Widoku listy zaraz za nazwą bloku:
Od WP 5.9 kotwice pojawiają się w Widoku listy
Zwróćmy uwagę, że możemy wprowadzać kotwice niekoniecznie po to, żeby potem móc linkować do poszczególnych sekcji.
Kotwice mogą teraz pełnić rolę etykiet i pomóc nam szybciej zorientować się, co dana sekcja reprezentuje.
#1d Automatyczne dodawanie kotwic do nagłówków
WordPress sam będzie tworzył kotwice dla bloków typu Nagłówek na podstawie tytułu nagłówka.
W WP 5.9 kotwice zostają nadawane automatycznie dla nagłówków
Dzięki temu będzie można szybciej tworzyć spisy treści w ramach strony albo pobrać odnośnik do konkretnej części artykułu.
Przykład wykorzystania
Powiedzmy, że znalazłeś długi artykuł (być może jakąś dokumentację) i chcesz odwołać się tylko do konkretnej sekcji na tej stronie. Wiesz, że strona jest na WordPressie (WP 5.9+).
Teraz, zamiast wysyłać komuś link do całej strony i tłumaczyć o jaki fragment Ci chodzi, możesz „zalinkować” do konkretnej sekcji.
Wystarczy, że po najechaniu na tytuł, podejrzysz jaka kotwica (id) się pod nim kryje (można to zrobić np. za pomocą funkcji Zbadaj dostępnej pod prawym klawiszem w przeglądarce Chrome czy Firefox) i dzięki doklejeniu tej kotwicy zaraz za URLem strony po znaku #, będziesz mógł wysłać komuś linka bezpośrednio do tego fragmentu.
#1e Menu kontekstowe (trzy kropki) w Widoku listy
Menu kontekstowe od WP 5.9 dostępne również w Widoku listy
Dla każdego z bloków w Widoku listy będziemy mieć teraz dostępne menu kontekstowe (trzy pionowe kropki). Jest to to samo menu, które dostajemy po kliknięciu w trzy kropki podczas pracy z blokami w edytorze.
Dzięki temu, że to menu będzie teraz dostępne bezpośrednio w Widoku listy, szybciej wykonamy niektóre operacje, szczególnie takie jak powielanie bloków zagnieżdżonych.
Przyznam, że korzystając z tej opcji w edytorze strony, nie jeden raz zdarzyło mi się pomylić poziom zagnieżdżenia i skopiować niewłaściwy element (np. w przypadku bloków Przyciski, Kolumny czy Ikony społecznościowe). Dlatego teraz będę to robić z poziomu Widoku listy.
Korzystając z kontekstowej opcji Wstaw blok poniżej/powyżej, łatwiej nam będzie też wstawić nowy blok pomiędzy istniejącymi blokami.
#2 Dodanie podświetlenia (highlight) fragmentu tekstu
Zmiana tła fragmentu tekstu w WordPressie 5.9
Jak ustawić tło dla wybranego fragmentu tekstu w WordPressie?
W WordPress 5.9 będzie to możliwe:
zaznacz fragment tekstu
kliknij ikonkę strzałki w dół na pasku bloku
wybierz Podświetlenie
przełącz się na zakładkę Tło
wybierz kolor tła
#3 Pełnoekranowy przegląd wzorców
Pełnoekranowy przegląd wzorców w WordPressie
Wreszcie Wzorce możemy przeglądać na dużym ekranie, a nie jak miało to miejsce dotychczas jedynie w wąskim pasku po lewej stronie:
wybieramy plusik na górnym pasku
przechodzimy do zakładki Wzorce
klikamy przycisk Odkrywaj
otworzy nam się okno niemal na cały ekran, gdzie zobaczymy wzorce z katalogu wzorców
klikamy w wybrany wzorzec i grupa bloków zostanie wstawiona do naszej strony
Na tym ekranie zobaczysz też wzorce, pochodzące z Twojego motywu (o ile Twój motyw jakieś wzorce dostarcza).
#4 Blok Wiersz
WordPress 5.9 przynosi nowy blok Wiersz, który pozwala ustawić elementy w szeregu, jeden obok drugiego, a następnie całą taką grupę wyśrodkować lub wyrównać do prawej/lewej strony:
Blok Wiersz (ang. Row)
Jednym z praktycznych zastosować tego bloku jest możliwość wstawienia małego obrazka a zaraz za nim tekstu i wyśrodkowanie takiej grupy, np:
Zastosowanie bloku Wiersz
Blok ten będzie też często wykorzystywany w budowaniu nagłówka (header) strony za pomocą bloków po to, żeby ustawić logo i menu w jednej linii i każdy z tych elementów wyrównać odpowiednio do lewego i prawego brzegu. Takie właśnie zastosowanie bloku Wiesz zobaczymy w nowym motywie Twenty Twenty-Two.
Więcej na temat tego bloku przeczytasz we wpisie pt. 7 praktycznych zastosowań nowego bloku Wiersz.
#5 Justowanie stronicowania w bloku Pętla zapytania
Podobny mechanizm justowania jak dla bloku Wiersz zobaczymy również dla bloku Stronicowanie.
Przypomnę, że blok Stronicowanie używamy wraz z blokiem Pętla zapytania, który wyświetla listę wpisów lub stron z naszej witryny według zadanych kryteriów i w zaplanowanym przez nas układzie (rozmieszczeniu).
Usprawnienia w bloku Stronicowanie wprowadzone przez WP 5.9
#6 Blok Nawigacja
W WordPressie 5.9 zobaczymy nowy blok Nawigacja. Pozwala on tworzyć i wyświetlać menu w miejscu, w którym został użyty.
Blok ten z pewnością będzie wykorzystywany w witrynach opartych o Full Site Editing (zbudowanych całościowo z bloków) po to, aby wyświetlić menu główne, ale blok Nawigacja możemy użyć też w „tradycyjnych” witrynach, w treści strony.
Przykładowo, możemy wykorzystać blok Nawigacja, żeby stworzyć coś na kształt spisu treści czy zbioru linków, które pozwolą na szybki dostęp do wybranej sekcji na stronie:
Wykorzystanie bloku Nawigacja – indeks linków do sekcji strony
Zwróćmy uwagę, że menu tworzone za pomocą bloku Nawigacja może być wielopoziomowe – na obrazku wyżej galeria 3 zawiera „dwoje dzieci”, co sygnalizowane jest strzałeczką.
Blok Nawigacja posiada też opcję wyświetlania w formie tzw. hamburger menu (patrz sekcja Menu nakładki na obrazku wyżej).
#7 Wyświetlenie pełnego tytułu strony dla odnośników podczas edycji
Kiedy podczas edycji wpisu linkujemy do jakiejś strony, po kliknięciu myszą w odnośnik zobaczymy pełen tytuł tej strony a nawet obrazek towarzyszący (jeśli linkowana strona takowy zawiera):
Efekt kliknięcia myszą na link po zmianach w WP 5.9 – widzimy pełen tytuł
Łatwiej nam będzie zorientować się, gdzie prowadzi taki link.
Tak było dotychczas:
Efekt najazdu myszą na link przed zmianami w WP 5.9
#8 Wybór języka podczas logowania do WordPressa
Podczas logowania do WordPressa możemy wybrać sobie język, w którym wyświetli nam się panel admina:
Wybór języka podczas logowania do WordPressa
Uwaga: w liście języków zobaczymy tylko te języki, w których dostępna jest nasza konkretna instalacja WordPress. Jeśli chcesz do tej listy dodać kolejny język, wejdź w Ustawienia > Ogólne i dodaj nowy język w sekcji Język Witryny. Po zapisaniu zmian kolejny język pojawi się na ekranie logowania.
#9 Usprawnienia w bloku galeria
WordPress 5.9 przynosi też sporo zmian w bloku Galeria.
Usprawnienia w bloku galeria w WordPressie 5.9
Blok Galeria jest teraz blokiem zagnieżdżonym składającym się z bloków-dzieci, każdy z nich to blok typu Obrazek.
Dzięki temu możemy każdy obrazek w galerii potraktować osobo np:
zaokrąglić
zastosować na nim inny filtr spośród filtrów dwubarwnych (ang. duotone)
, który jest również nowością wprowadzoną w WordPressie 5.9
ustawić inny kadr
podpiąć inny odnośnik
Dzięki takim „właściwościom” galeria na zrzucie ekranu wyżej powstała tylko z jednego obrazka, który powieliłam 6 razy i dla każdego z nich zastosowałam inny kadr, filtr lub efekt. W oryginale obrazek wygląda tak. Wszystkie widoczne na zdjęciu efekty uzyskałam bezpośrednio w WordPressie.
Kto wie, być może ta nowa „architektura” w Galerii pozwoli nam w przyszłości tworzyć galerię, w skład której będą wchodzić nie tylko obrazki?
Edycja całej witryny w oparciu o bloki oraz nowy domyślny motyw
Największą zmianą, jaką przynosi WordPress 5.9 jest wsparcie tworzenia całych witryn w oparciu o bloki. Jest to tzw. koncepcja Full Site Editing (FSE), o której pisałam już na tym blogu.
Jednak, żeby w oparciu o bloki móc tworzyć wszystkie części witryny (łącznie z nagłówkiem i stopką oraz szablonami dla wpisów, stron i archiwów), używany na stronie motyw musi być pod ten mechanizm odpowiednio przygotowany.
Dlatego WordPress 5.9 będzie zawierać też nowy motyw domyślny, Twenty Twenty-Two, który stanie się niejako wzorcowym punktem odniesienia w tym temacie.
Tworzenie i edycja szablonów w motywie Twenty Twenty-Two
Koncepcja tworzenia całej witryny o oparciu o bloki oraz wpierający ją motyw Twenty Twenty-Two to na tyle obszerny temat, że zdecydowałam poświęcić tym zagadnieniom zupełnie osobny wpis.
Jako ciekawostkę dodam, że temat jest na tyle skomplikowany, że niedociągnięcia w tym obszarze spowodowały opóźnienie wydania WordPress 5.9. Zamiast w grudniu 2021, WP 5.9 pojawi się pod koniec stycznia 2022. O szczegółach przyczyn opóźnień WordPressa 5.9 można przeczytać na blogu Anne.
A to póki co daje mi jeszcze trochę czasu, żeby przyjrzeć się motywowi Twenty Twenty-Two z bliska, co oznacza próbę zbudowania na nim jakieś konkretnej strony.
Która z nowości WP 5.9 cieszy Cię najbardziej?
Jestem ciekawa, która z nowości wprowadzanych przez WordPressa 5.9 podoba Ci się najbardziej. Dla mnie bez wątpienia są to usprawnienia w Widoku listy, a wśród nich drag-and-drop dla bloków.
Jestem ciekawa Waszych opinii. Zapraszam do komentowania.
Comments