top of page

WordPress na wiele języków

Zdjęcie autora: Piotr BartczakPiotr Bartczak

Sposobów na zrobienie serwisu wielojęzykowego za pomocą jednego wordpressa są co najmniej dwa. Dwa tak oczywiste, że ciężko wpaść jeszcze na inne rozwiązanie.

multisite

Pierwszą możliwością jest uruchomieniem wordpressa w trybie multiste i fizyczne uruchomienie tylu podserwisów ile wersji językowych chcemy posiadać. Wadą tego rozwiązania jest to co jest jego zaletą, to że logicznie będą to oddzielne serwisy, z grubsza nie dzielące się zasobami.

wtyczka

Nie za bardzo miałem czas na testowanie „wszystkich” dostępnych w sieci wtyczek do tworzenie wersji językowych z tej prostej przyczyny że przy testowaniu trzeciej z nich osiągnąłem to co zamierzałem, nie widząc jakiś strasznych wad wybranej wtyczki.

Language Switcher WordPress Plugin

Mimo wcześniejszego kontaktu i niejako posiadanego fory, pierwszy odpadł Language Switcher WordPress Plugin. Problemem jest samo pobranie wtyczki, bo zanim dotrze się do pliku do pobrania, to trzeba przeczytać miedzy innymi to, że wtyczka przestała być rozwijana 2 kwietniu 2010. No jak przestała być rozwijana, to chyba można ją sobie chwilowo darować.

qTranslate

Drugi do testów wpadł: qTranslate X który jest, moim zdaniem, kompletnie bezsensownie napisany – do przechowywania wersji językowych używa standardowych pól, które wykorzystuje do zapisywania metainformacji, nakładając na wszystko filtry, do odpowiedniego dzielenia i prezentacji wybranego języka, co za chwilę mogłoby doprowadzić do problemów z innymi wtyczkami, wyciągającym w nietypowy sposób dane. Choć to może kiepski argument, bo powinny korzystać ze standardowych metod. Tak czy inaczej, odpadła, bo czegoś co mi się nie podoba instalować nie zamierzam.

WPML

Wtyczką, która spełniła moje wymaganie okazała się dość rozbudowana i naprawdę mogę polecić ją do tego typu serwisów. WPML pozwala na naprawdę wiele fajnych rzeczy, no i trzyma powiązania tak jak trzeba. Bardzo porządnie rozwiązane są również rzeczy dodatkowe: kategorie, menu. Wtyczka ma też coś czego nie miały wcześniejsze – możliwość rejestracji ciągów znaków do translacji, mocne wsparcie do obsługi plików*po (gettext).

Polecam WPML dla każdego, kto chce wykonać serwis z wykorzystaniem wordpressa, a ma być to serwis wielojęzykowy.

[aktualizacja]

WPML przestał być darmową wtyczką.

[aktualizacja 20-11-2013]

Warto rozważyć użycie wtyczki polylang jest prawie tak dobra jak WPML, a za darmo.

1 wyświetlenie0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page